Chyby pri nákupe notebooku, ktorým sa treba za každú cenu vyhnúť 

Pri výbere najlepšieho notebooku nestačí len skontrolovať špecifikácie. Hoci špecifikácie a jednotlivé recenzie stále zohrávajú dôležitú úlohu pri hľadaní vhodného notebooku pre vaše potreby, stále existuje niekoľko bežných nástrah, s ktorými sa mnohí kupujúci často stretávajú.

Aby ste sa vyhli výčitkám svedomia a ľútosti, tu sú hlavné chyby pri kúpe notebooku, ktorým by ste sa mali za každú cenu vyhnúť.

Pri výbere najlepšieho notebooku nestačí len skontrolovať špecifikácie.

Posadnutosť len jednou špecifikáciou

Tunelové videnie je pri kúpe ďalšieho stroja vždy zlou správou. Hoci je zaujímavé porovnať niekoľko špecifikácií, nikdy si nevyberajte len jednu konkrétnu špecifikáciu ako najvyššiu prioritu a nepozerajte sa len na tento jeden faktor. 

Aj keď môžete mať vždy na pamäti jednu základnú špecifikáciu, aby ste si zabezpečili požadovaný výkon, nie je múdre byť posadnutý jednou špecifikáciou a ničím iným. 

Je napríklad ľahké nadchnúť sa pre výdavky za zdvojnásobenie pamäte RAM o niekoľko dolárov navyše. Pravdou však je, že väčšina používateľov v skutočnosti nepotrebuje viac ako 8 GB, s výnimkou tých, ktorí potrebujú na svoju prácu používať náročný softvér. 

Nemali by ste sa ani zameriavať na rýchlosť procesora, výdrž batérie alebo rozlíšenie. Ak máte obmedzený rozpočet ako väčšina ľudí, musíte sa naučiť vyvažovať výber hardvéru. Uistite sa, že ste si vybrali notebook, ktorý má hardvér a funkcie, ktoré potrebujete. Zvyšok, ktorý sa zmestí do vášho rozpočtu, bude považovaný len za bonus. 

Aj keď sa niekoľko skvelých notebookov dodáva s nízkou cenou, skutočnosť, že sú lacné, nezaručuje, že majú všetky potrebné funkcie, ktoré hľadáte.

Kúpa notebooku “pre dnešok”

Možno to znie ako stará rada, ale platí dodnes. Ak si nechcete zaobstarať najnovšiu a najhorúcejšiu techniku, nový notebook vám vydrží niekoľko rokov a možno aj viac, ak potrebujete ušetriť nejaké peniaze na iný nákup. Namiesto toho, aby ste si zaobstarávali notebook len pre svoje aktuálne potreby, odporúčame vám kúpiť si taký, na ktorý sa budete môcť spoľahnúť niekoľko rokov. 

Môže byť veľmi lákavé zaobstarať si základný model s nízkou cenovkou, ktorý je vybavený 128 GB SSD diskom alebo 4 GB RAM. To však len obmedzí dlhodobú príťažlivosť zariadenia, pretože mu skôr dôjde úložný priestor a nemusí už dobre zvládať viaceré aplikácie. Pravdepodobne je lepší nápad zvoliť si vyšší model s väčšou pamäťou RAM a väčším diskom. 

Výber najlacnejšieho notebooku, ktorý nájdete 

Aj keď sa niekoľko skvelých notebookov dodáva s nízkou cenou, skutočnosť, že sú lacné, nezaručuje, že majú všetky potrebné funkcie, ktoré hľadáte. Takisto to nezaručuje, že dokážu vykonávať prácu, ktorú potrebujete. 

Povedzme, že sa snažíte vybrať medzi štvorjadrovým a dvojjadrovým procesorom. Potrebujete spustiť niekoľko aplikácií súčasne. Rozhodli ste sa však pre dvojjadrový procesor kvôli jeho nižšej cene. Potom získate systém, ktorý nemá dostatočný výkon na splnenie vašich požiadaviek, a v dôsledku toho vás tento problém bude trápiť dovtedy, kým opäť nenastane čas na kúpu nového. 

Namiesto toho, aby ste si zaobstarali zariadenie s najnižšou cenovkou, musíte hľadať zariadenie, ktoré vyhovuje vašim potrebám, a porovnať ho so svojím aktuálnym rozpočtom. 

Namiesto toho, aby ste si zaobstarali zariadenie s najnižšou cenovkou, musíte hľadať zariadenie, ktoré vyhovuje vašim potrebám, a porovnať ho so svojím aktuálnym rozpočtom.

Nevenovanie pozornosti kompatibilite a portom 

Nie všetky notebooky sú vybavené potrebnými portami. Mnohé notebooky dnes majú napríklad len porty USB-C a Thunderbolt 3. Ak potrebujete čítačku kariet SD alebo USB-A, presvedčte sa, že ste si pred kúpou vybrali notebook s týmito špecifickými portami, alebo si vyčleňte rozpočet na zaobstaranie adaptéra. 

Kúpa notebooku bez vyskúšania

Ak je to možné, skúste si notebook, ktorý plánujete kúpiť, najprv otestovať. Väčšinu bežných notebookov si môžete vyskúšať vo väčšine kamenných predajní, kde sa môžete pohrať s klávesnicou, touchpadom, softvérovým rozhraním a ďalšími komponentmi, ktoré sa v jednotlivých modeloch výrazne líšia. 

Je príliš ľahké považovať za samozrejmosť dôležitosť ďalších funkcií, ktoré neboli uvedené v špecifikáciách, ako napríklad odozva touchpadu alebo viditeľnosť lesklého displeja na dennom svetle. Nič sa teda nevyrovná tomu, keď si na vlastnej koži vyskúšate, aké je to skutočne používať notebook.

Ak nie je možné zariadenie vyskúšať, uistite sa, že nakupujete len v obchode, ktorý ponúka prísne a pevné zásady vrátenia tovaru. 

Výber zariadenia s najvyšším dostupným rozlíšením 

Tento stroj sa môže pochváliť skvelým displejom s rozlíšením 4K a rozhodne stojí za viac než len zbežný pohľad. Nie vždy je to však najlepšia voľba, pretože menšie obrazovky vám neumožnia využívať všetky výhody, ktoré ponúka najvyššie rozlíšenie. 

Ešte horšie je, že obrazovky s rozlíšením 4K môžu mať výrazný vplyv aj na výdrž batérie zariadenia. Väčšina notebookov s rozlíšením 4K má pomerne nízku výdrž batérie aj pri obrazovkách s vyšším rozlíšením. Nevidíte ani veľa výhod. 

Preto odporúčame vybrať si notebook s rozlíšením 1080p, aby ste ušetrili na výdrži batérie a svojej peňaženke, pokiaľ neplánujete notebook s obrovskou obrazovkou alebo mimoriadne výkonný herný stroj. 

Utrácanie veľkej sumy

Na druhej strane, aj keď si zaobstaráte najdrahší notebook, ktorý spĺňa všetky požiadavky, len zbytočne vyhodíte svoje ťažko zarobené peniaze, ak budete platiť len za hardvér a funkcie, ktoré v prvom rade ani nepotrebujete. 

Väčšinou, ak notebook zanechá výraznú dieru vo vašom rozpočte, je pravdepodobné, že dostal niektoré nepotrebné veci. MacBook Pro za viac ako 6 000 dolárov so všetkými špičkovými špecifikáciami môže znieť lákavo. Nie každý však potrebuje notebook so 4 TB úložiskom. 

Rovnaké zariadenie s podobnými špecifikáciami bez kolosálneho úložiska môžete získať za polovičnú cenu. Za nižšiu cenu si môžete zaobstarať aj externý disk na dodatočné úložisko. 

Vyhnite sa týmto chybám pri nákupe vášho budúceho notebooku! 

Príspevky z rovnakej kategórie: