Vláda chce zásadne zmeniť verejné obstarávanie, kompetencie ÚVO chce výrazne ošklbať

Dôvodom je druhá vlna pandémie, ktorá sa v Španielsku vyvíja obzvlášť negatívne. Má najvyšší počet nových prípadov infekcie zo všetkých krajín západnej Európy.

Na druhej strane v roku 2021 očakáva španielska vláda väčšie zotavenie. V roku 2022 by sa ekonomika mohla podľa ministerky hospodárstva Nadie Calvinovej vrátiť na úroveň spred pandémie.

Zatiaľ čo v májovej prognóze predpokladala rast ekonomiky v roku 2021 na úrovni 6,8 %, teraz počíta s rastom o 7,2 %. Je možné, dodala Calvinová, že rast bude aj vyšší, k čomu by mohol pomôcť fond Európskej únie na obnovu ekonomiky. Ako dodala, Španielsko počíta s tým, že v nasledujúcich mesiacoch bude dostupná vakcína na COVID-19.

Aj rozpočtový schodok bude tento rok výraznejší, než sa pôvodne čakalo. Mal by dosiahnuť 11,3 % HDP oproti májovej prognóze na úrovni 10,3 % HDP. V budúcom roku by sa mal znížiť na 7,7 % HDP, informovala ministerka pre rozpočet María Jesús Monterová.

Nezamestnanosť dosiahne tento rok podľa odhadov vlády 17,1 %. V budúcom roku sa očakáva jej zníženie, avšak iba mierne, na 16,9 %. V obidvoch prípadoch sú však čísla lepšie, než naznačovali pôvodné odhady. V máji očakávala vláda nezamestnanosť tento rok na úrovni 19 % a v budúcom roku pokles iba na 17,2 %. (tasr)

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne