Základné vedomosti o chorvátskej mene a investovaní v Chorvátsku

Chorvátska národná banka je centrálnou bankou, ktorá riadi dohľad nad menovú politiku v komerčnom bankovom sektore. Aj keď v Chorvátsku pôsobí viac ako 50 bánk, cez 70% celkových aktív bankového systému patrí šiestim najväčším. Mnoho z nich a niekoľko bankových inštitúcií strednej veľkosti je v nepriamom vlastníctve vlády, ktorá drží veľký podiel na operáciách prostredníctvom rôznych vládou kontrolovaných spoločností. Niekoľko zahraničných bánk má svoje zastúpenie v Chorvátsku.

Približne 75% celkových aktív bankového systému Chorvátska nie sú mobilizované, čo znamená, že negenerujú aktíva. Aktíva pozostávajú z verejného dlhu, štátnych dlhopisov, investícií s nízkou pravdepodobnosťou výnosov a vlastníctva spoločností, ktoré neprinášajú dividendy. To je hlavný dôvod, prečo majú dlhodobé pôžičky vysoké reálne úrokové sadzby, ktoré sú každý rok od 25% do 30%. Vláda krajiny sa plne zaviazala k reštrukturalizácii najproblematickejších bánk. Na pomoc pri riešení tohto problému dostali od Svetovej banky dokonca prísľub v hodnote 100 miliónov dolárov.

V Chorvátsku funguje jedna burza, ktorou je Záhrebská burza. Jej počiatky sú v roku 1918, ale komunistický režim ju zrušil v roku 1945. Asi o polstoročie neskôr, keď krajina získala v roku 1991 samostatnosť, 25 poisťovacích spoločností a bánk oživilo burzu. Inštitúcia ZST je dosť malá a obchoduje s ňou iba niekoľko privatizovaných spoločností.

Investičné možnosti v Chorvátsku

Chorvátsko je od roku 2000 jednou z najrýchlejšie rastúcich krajín v strednej Európe, čo naznačuje prirodzený nárast príležitostí pre investovanie v Chorvátsku (viac na: https://protax.it). Nemecko a Taliansko sú jeho hlavnými partnermi vo veciach zahraničného obchodu. Aj keď má Chorvátsko z hľadiska hospodárstva dostatočne dlhú históriu, stále je to pomerne mladá krajina. V roku 1997 získala rating investičného stupňa.

Investovanie v Chorvátsku

V dnešnej dobe dosiahla značný pokrok v implementácii štrukturálnych reforiem, bohužiaľ tempo reforiem je Štále pomerne pomalé. Asi dve tretiny ekonomiky krajiny sú už sprivatizované a asi 90% bankových aktív je v súkromnom vlastníctve, najmä zahraničnými investormi.

Ako investovať v rôznych sektoroch chorvátskej ekonomiky

60% HDP krajiny je generovaných sektorom služieb. Treba zdôrazniť, že cestovný ruch je pre krajinu kľúčový, je to aspekt sektoru služieb zodpovedný za vytváranie najviac pracovných miest a kontraktov pre hospodárstvo krajiny. Turizmus je najväčším zdrojom zahraničných príjmov Chorvátska, ale v súčasnosti tvorí iba malý segment priamych zahraničných investícií.

Video: Poradenstvo pre investorov, ktorí chcú kúpiť nehnuteľnosť v Chorvátsku

Príspevky z rovnakej kategórie: