Na Mazdu s rotačným motorom Wankel si ešte počkáme.

Pár desiatok rokov dozadu boli vozidlá Mazda známe aj vďaka rotačnému motoru Wankel. Prvé vozidlo Mazda s rotačným motorom bola Mazda Cosmo, ktorá bola predstavená v roku 1967. Posledná bola Mazda RX-8. Výroba RX-8 sa skončila v roku 2012, ale na trh má prísť ďalšia Mazda s motorom Wankel.

Mazda MX-30 Wankel

Elektrická Mazda MX-30 bola predstavená minulý rok. Časom má Mazda MX-30 dostať Wankel motor, ale má to jeden háčik. Rotačný motor nebude poháňať priamo kolesá, ale motor bude slúžiť ako agregát na výrobu elektrickej energie. Následne elektromotory budú poháňať kolesá. Dojazd s plnými batériami a plnou nádržou má byť 400 kilometrov. Výkon Mazdy MX-30 s motorom Wankel bude podľa odhadov 145 koní.

Mazda MX-30 s motorom Wankel bude celkom zaujímavé auto, pretože šofér nemusí tráviť dlhý čas na nabíjačke, ale jednoducho si natankuje.

Mazda MX-30 Wankel

Výhody motora Wankel oproti bežným piestovým motorom sú nízke vibrácie, vysoký výkon, nízka váha, menej dielov malé rozmery.

Medzi nevýhody patrí rýchlejšie opotrebenie trecích častí a tesnení, väčšie prehrievanie a zvýšená spotreba pri nižších otáčkach.

Kedy bude dostupná Mazda MX-30 s motorom Wankel? Až v prvej polovici roku 2022. Najskôr príde na európsky trh a neskôr príde do USA a Kanady.

The post Na Mazdu s rotačným motorom Wankel si ešte počkáme. appeared first on spiatocka.sk.

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

Scroll to Top