Jednoduchá, ale elegantná móda

Espadrilky pochádzajú z Okcitánie a Katalánska na juhu Francúzska a severe Španielska a prvýkrát sa objavili v 13. storočí. Pôvodne ich nosili vojaci, roľníci a robotníci, skrátka obuv nižšej triedy. Ľahko sa vyrábali, boli ľahké a pohodlné: boli ideálne na dlhú prácu na nohách.

Vyrábali sa aj z jednoduchých materiálov, ktoré sa často používali pri výrobe spotrebného tovaru. Pôvodne sa espadrilky vyrábali z odolnej bavlny, bežne nazývanej plátno. V súčasnosti sa topánky vyrábajú zo všetkých druhov látok vrátane kože a semišu a iných prémiovejších materiálov.

Espadrilky
Módne espadrilky

Podrážka a päta sú vyrobené z materiálu podobného povrazu, ktorý sa nazýva juta (áno, to isté plátno, z ktorého sa vyrábajú vrecia), pevného rastlinného vlákna, ktoré sa pestuje najmä v tropických krajinách, ako je India a Bangladéš. Je to ľahko vyrobiteľný, pevný a biologicky odbúrateľný materiál, takže je to ideálny materiál na výrobu tohto typu obuvi.

Ako sa dnes vyrábajú espadrilky?

Originálne espadrilky, tie skutočne pravé, sú ručne vyrábané remeselníkmi v severnom Španielsku tradičnými technikami. Remeselníci stále ručne balia jutu a starostlivo obúvajú a tvarujú každú topánku. Samozrejme, keďže sa stali obľúbeným tovarom, ručne sa stále vyrábajú len tie prémiové. Na internete (https://infashionshop.hr) a v spotrebiteľských obchodoch vždy nájdete skvelé priemyselné výrobky.

Realizácia tradičných podrážok espadriliek (Alpargatas) na severe Španielska

Ako sa nosia espadrilky?

Najlepšie na týchto topánkach je, že sú veľmi univerzálne, takže ich môžete nosiť k džínsom alebo šortkám na ležérny letný vzhľad, alebo v prípade páru espadrille klinov k šatám na elegantný a veľmi letný večerný vzhľad. A vždy hovoríme o lete, aspoň v prípade tradičných espadriliek. Celkovo sa tradičné plátenné espadrilky najlepšie nosia počas horúcich a suchých letných mesiacov. Na jeseň sa môžete rozhodnúť pre semišové a kožené modely, ktoré budú odolnejšie voči skorému ochladeniu.

Príspevky z rovnakej kategórie: