Obsah:
Espadrilky pochádzajú z Okcitánie a Katalánska na juhu Francúzska a severe Španielska a prvýkrát sa objavili v 13. storočí. Pôvodne ich nosili vojaci, roľníci a robotníci, skrátka obuv nižšej triedy. Ľahko sa vyrábali, boli ľahké a pohodlné: boli ideálne na dlhú prácu na nohách.
Vyrábali sa aj z jednoduchých materiálov, ktoré sa často používali pri výrobe spotrebného tovaru. Pôvodne sa espadrilky vyrábali z odolnej bavlny, bežne nazývanej plátno. V súčasnosti sa topánky vyrábajú zo všetkých druhov látok vrátane kože a semišu a iných prémiovejších materiálov.
Podrážka a päta sú vyrobené z materiálu podobného povrazu, ktorý sa nazýva juta (áno, to isté plátno, z ktorého sa vyrábajú vrecia), pevného rastlinného vlákna, ktoré sa pestuje najmä v tropických krajinách, ako je India a Bangladéš. Je to ľahko vyrobiteľný, pevný a biologicky odbúrateľný materiál, takže je to ideálny materiál na výrobu tohto typu obuvi.
Ako sa dnes vyrábajú espadrilky?
Originálne espadrilky, tie skutočne pravé, sú ručne vyrábané remeselníkmi v severnom Španielsku tradičnými technikami. Remeselníci stále ručne balia jutu a starostlivo obúvajú a tvarujú každú topánku. Samozrejme, keďže sa stali obľúbeným tovarom, ručne sa stále vyrábajú len tie prémiové. Na internete (https://infashionshop.hr) a v spotrebiteľských obchodoch vždy nájdete skvelé priemyselné výrobky.
Ako sa nosia espadrilky?
Najlepšie na týchto topánkach je, že sú veľmi univerzálne, takže ich môžete nosiť k džínsom alebo šortkám na ležérny letný vzhľad, alebo v prípade páru espadrille klinov k šatám na elegantný a veľmi letný večerný vzhľad. A vždy hovoríme o lete, aspoň v prípade tradičných espadriliek. Celkovo sa tradičné plátenné espadrilky najlepšie nosia počas horúcich a suchých letných mesiacov. Na jeseň sa môžete rozhodnúť pre semišové a kožené modely, ktoré budú odolnejšie voči skorému ochladeniu.