Už aj na Slovensku zomiera viac ľudí ako v iných rokoch, môže to odkrývať obete pandémie, o ktorých sme netušili

Každý deň sa na Slovensku dozvieme strohé číslo. Na covid-19 zomrelo napríklad 27 ľudí, tak ako naposledy. V skutočnosti môže byť obetí pandémie výrazne viac – len o tom nevieme.

Téma nadmerných úmrtí rezonovala vo svetových médiách už počas prvej vlny pandémie koronavírusu, keď sa ukázalo, že v niektorých vyspelých krajinách umiera oveľa viac ľudí než bežne. Rozdiely boli výrazné. Extrémne nadmerné úmrtia zaznamenali napríklad v Spojených štátoch, vo Francúzku, v Belgicku, Španielsku či Taliansku.

Z toho vyplýva, že v Európe a vo svete v dôsledku pandémie koronavírusu umiera viac ľudí, než oficiálne zachytíme. Platí to aj o Slovensku?

V 40. až 43. týždni (koniec septembra a značná časť októbra) umrelo na …

Posted on:

Skúsený cestovateľ utekal pred medveďom: V lese robte správny hluk, nenechávajte si jedlo v stane

Jozef Terem je skúsený turista, ktorý cestuje po celom svete. Táborenie odporúča najmä ľuďom so sedavou prácou. „Mestský človek 21. storočia sa musí naučiť vážiť si prírodu a oddychovať v nej,“ vysvetľuje.

V rozhovore hovorí aj:

 • čo robia v USA, aby znížili riziko stretnutia s divou zverou,
 • aký je postup pri úderoch bleskov a či je bezpečné ostať v stane,
 • kedy začať s táborením, koľko to bude stáť a čo budete potrebovať,
 • ako si vybrať správne topánky a turistický batoh,
 • čo robiť pri zakladaní ohňa, aby ste nespôsobili požiar,
 • kde sú najkrajšie lokality na táborenie.

Je táborenie bezpečné?

V našich zemepisných šírkach áno – nemáme tu škorpióny ako v Pakistane, kde som …

Posted on:

Podľa Mazureka s Kotlebom ničia rúška zdravie a otravujeme sa CO2. Proti sú lekári, vedci aj WHO

Poslanec parlamentu Milan Mazurek (ĽSNS) odmieta nosiť rúško, lebo si nebude „ničiť zdravie tou hnusnou handrou a dýchať vysoké koncentrácie vlastného CO2“.

Podobne sa na sociálnej sieti vyjadril aj predseda strany Marian Kotleba, keď povedal, že dýchaním cez rúško otravujeme svoj organizmus oxidom uhličitým.

Poslanci za ĽSNS sa mýlia. Lekári, vedci, Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) aj Úrad verejného zdravotníctva SR sa zhodujú, že nosenie rúška neničí zdravie a nespôsobuje otravu oxidom uhličitým.

Uvedené tvrdenia – ktoré v slovenskom prostredí šíria aj Mazurek s Kotlebom – označil Richard Mihigo z WHO za potenciálne nebezpečné.

„Dlhodobé používanie chirurgických rúšok môže byť nepríjemné, no nevedie k intoxikácii …

Posted on:

Psychológ Bianchi: V komunikácii premiéra s verejnosťou počujem vysokú mieru neistoty

Psychológ Gabriel Bianchi (1955) je členom Predsedníctva SAV a dlhoročný riaditeľ Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV.

V rozhovore sa dočítate:

 • ako predísť ponorkovej chorobe,
 • ako komunikovať s partnerom, ak sme s ním väčšinu času,
 • ako sa zmení komunikácia,
 • ako ovplyvňuje koronakríza komunikáciu v práci a s rodinou, s ktorou nie sme v jednej domácnosti,
 • prečo by bolo lepšie, ak by o disciplínu žiadali charizmatické osobnosti, umelci a nie politici.

V tomto období sa omnoho menej stretávame s rodinou, s ktorou nežijeme v jednej domácnosti, alebo s priateľmi. Ak sa s nimi rozprávame, je to cez internet alebo telefonicky. Môže zmena spôsobu komunikácie zmeniť aj vzájomné vzťahy?

To, že nemôžeme s niektorými ľuďmi komunikovať toľko, koľko sme s nimi komunikovali …

Posted on:

Dôvera dala nemocniciam a záchranárom respirátory za viac ako 100-tisíc eur

Prvé zásielky sa k zdravotníkom dostali už v tomto týždni.

„Bojovníkmi sú pre nás v týchto dňoch práve lekári, zdravotné sestry, záchranári a všetci tí, ktorých poslaním je starostlivosť o zdravie všetkých občanov. Je v našom záujme, aby sme čo najviac zmiernili ich obavy z možnej nákazy a ochránili ich aj ich rodiny,“ vyhlásil generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan.

Prostredníctvom projektu Bojovníci za zdravie Dôvera dlhodobo pomáha svojim poistencom, ktorí trpia akýmkoľvek zdravotným problémom. Ročne naň vyčleňuje od 300 do 500-tisíc eur zo svojich prevádzkových nákladov a hradí z nich zdravotnú starostlivosť, ktorú jej zákon nedovoľuje zaplatiť z verejného zdravotného poistenia.

Vzhľadom na vážnu situáciu, ktorá momentálne panuje nielen na Slovensku, …

Posted on:

Slovensko, Česko, Európa a kedy bude vrchol? Čerstvé grafy o koronavíruse

Epidémia COVID-19 preskočila z Číny do Európy a krajiny prijímajú bezprecedentné opatrenia. Darí sa im zastaviť nový koronavírus? Zatiaľ to veľmi nevidno.

Pripravili sme sériu najnovších grafov o situácii na Slovensku, v Česku, Taliansku, Španielsku a inde v Európe.

Vychádzali sme z oficiálnych údajov, ktorých zdroje sú spomenuté na konci článku. Mnohé údaje sa menia zo dňa na deň. Takisto treba dodať, že hovoríme iba o potvrdených prípadoch COVID-19. Tých skrytých môže byť výrazne viac a ovplyvnili by aj štatistiku.

1. Slovensko: Testujeme dosť?

V čase epidémie je pre odborníkov viac ako celkový počet infikovaných ľudí dôležité sledovať nové prípady za deň. Ak toto číslo každý deň výrazne narastá (ako to …

Posted on:
Masku na vlasy

Ideálna maska na vlasy

Vlasy sú jedným z prvkov, ktoré našej prítomnosti dodávajú väčšiu silu. Nemusíte byť odborným stylistom, aby ste rozpoznali, či sú vlasy v zlom stave, pretože nedostatok jasu a otvorené konce sú vždy vynikajúcimi symbolmi, ktoré naznačujú zanedbávanie alebo zlé zaobchádzanie. 

Pre niektorých existujú prekážky na dosiahnutie úplného zdravia ich vlasov, existujú 2, ktoré sú veľmi časté, a to sú čas a peniaze. Vieme, že uvedenie zdravia vlasov do rúk odborníkov si vyžaduje, aby ste si aspoň raz týždenne vzali deň voľna, aby ste vykonali akékoľvek ošetrenie vlasov, ale predpokladajme, že pracujete veľa hodín týždenne a počas voľného času len premýšľate …

Posted on:
Clip-in predlžovanie vlasov

CLIP-IN príčesky na predĺženie vlasov

Prispôsobenie menšieho počtu kúskov vlasov vám uľahčí štýlovanie a pocit sebavedomia. Ak chcete, aby aplikovanie Clip-in príčeskov bolo rýchlejšie, práca s menším počtom kusov je oveľa jednoduchšia. 1 x 100g útková srsť je zvyčajne vhodná pre väčšinu ľudí na každodenné použitie. Cez víkendy sa dá pridať viac vlasov, keď je viac času na styling. 

Opláchnutie vlasov vyššie na hlave pomôže vám ľahšie ich zmiešať s vlastnými vlasmi. Stačí len investovať do kvalitného Clip-in príčesku, ktorý má úplne bezproblémové spojenie.…

Posted on:

Odstráňte vrásky z pokožky

Počas rušného života často zabúdame na náležitú starostlivosť o pokožku. To môže viesť k suchej pokožke, ktorá nakoniec vyvinie vrásky, a tento stav je pre mnoho ľudí problémom. Realita je taká, že je to úplne liečiteľné. Na trhu existuje veľa typov krémov proti vráskam, ale ako nájsť ten pravý? Je dobré vedieť, že ak sa na našej pokožky vyvinie vrások, pravdepodobne to bude nedostatok živín. Existuje aj mnoho ďalších dôvodov, ale použitím kvalitného krému proti vráskam dokážeme, aby naša pokožka vyzerala znova pekne a zdravo.…

Posted on:

Indickí lekári vyoperovali obličku s hmotnosťou 7,4 kilogramu, mohlo by ísť o rekord

Indickí lekári vyoperovali pacientovi obličku s hmotnosťou 7,4 kilogramu. Domnievajú sa, že je to najťažšia oblička, akú kedy v krajine odstránili z ľudského tela. Oblička má bežne 120 až 150 gramov. Pacienta postihlo autozomálne dominantné polycystické ochorenie obličiek, pri ktorom po celom orgáne rastú cysty.

Jeden z lekárov uviedol, že odborníci väčšinou nechávajú obličky v tele, pokiaľ sa neobjavia príznaky infekcie alebo vnútorného krvácania. „Tento pacient dostal vážnu infekciu a jeho organizmus nereagoval na antibiotickú liečbu. Pre obrovskú obličku mal aj problémy s dýchaním, takže sme sa zhodli na jej vyoperovaní,“ vysvetlil lekár.

Tím očakával, že oblička bude …

Posted on: