Britská polícia bude mať pri vyšetrovaní zločinov prístup k údajom firiem Facebook, Google či Twitter

USA a Veľká Británia podpísali historicky prvú dohodu, ktorá umožní policajným úradom z oboch krajín pri vyšetrovaní trestných činov rýchlejší prístup k údajom technologických firiem.

Urýchlenie vyšetrovaní

Americké ministerstvo spravodlivosti uviedlo, že táto dohoda „dramaticky urýchli vyšetrovania odstránením právnych prekážok pre rýchly a efektívny zber elektronických dôkazov“.

Zmluva umožní britským úradom ísť priamo do technologických firiem, ako sú Facebook, Google alebo Twitter, po dôkazy súvisiace s terorizmom, sexuálnym zneužívaním detí a inými vážnymi zločinmi.

Americkí predstavitelia budú tiež môcť dostať prístup k britským poskytovateľom telekomunikačných služieb. Informuje o tom portál cnbc.com.

Na prístup čakali aj roky

Doteraz musia americké a britské policajné úrady žiadať vládne agentúry o prístup k informáciám z firiem, čo môže trvať „roky“. Na základe novej dohody sa proces podľa britského ministerstva vnútra skráti na „týždne alebo dokonca dni“.

„Iba vyriešením problému skorého prístupu k elektronickým dôkazom … môžeme dúfať, že udržíme krok s hrozbami 21. storočia,“ uviedol vo vyhlásení americký minister spravodlivosti William Barr.

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne