Izrael postavil mimo zákona šesť palestínskych organizácií z okupovaných území

Tento svoj krok Izrael zdôvodnil zisteniami bezpečnostných služieb, podľa ktorých sú tieto palestínske neziskové organizácie prepojené s Ľudovým frontom za oslobodenie Palestíny (PFLP) zaradeným v Izraeli a viacerými západnými štátmi na zoznam teroristických organizácií.

Rozhodnutie o rozšírení zoznamu subjektov spojených s terorizmom „predstavuje významnú eskaláciu“ desaťročia trvajúcich reštrikcií Izraela, ktorých cieľom je potlačiť politický aktivizmus na okupovaných územiach.

Zdá sa, že týmto rozhodnutím si Izrael pripravil pôdu pre razie v úradoch na okupovaných územiach, habanie majetku, zatýkanie zamestnancov týchto organizácií a kriminalizáciu akýchkoľvek verejných prejavov podpory týmto skupinám.

Väčšina organizácií vyhlásených dnes Izraelom za teroristické dokumentuje prípady porušovania ľudských práv zo strany Izraela, ako aj zo strany Palestínskej samosprávy, keďže v oboch prípadoch je bežné, že zatýkajú a väznia palestínskych aktivistov.

Izraelské a medzinárodné skupiny pre ľudské práva odsúdili tento krok úradov ako útok na občiansku spoločnosť a vyjadrili solidaritu s palestínskymi organizáciami, ktorých sa rozhodnutie týka.

Mnohí kritici pritom poukázali na to, že Izrael už stavia mimo zákona dokonca aj mierové politické aktivity na okupovanom západnom brehu Jordánu. Palestínčania chcú, aby toto územie, ktoré Izrael obsadil vo vojne v roku 1967, tvorilo základ ich budúceho štátu.

Za teroristickú organizáciu bol v piatok Izraelom vyhlásený Zväz výborov palestínskych žien; Združenie na podporu väznených a práv človeka; Bisanské centrum pre výskum a rozvoj; ľudskoprávna organizácia al-Hak; Medzinárodná organizácia na ochranu detí – Palestína; a Zväz výborov zamestnancov v poľnohospodár­stve.

Izraelské ministerstvo obrany uviedlo, že táto šestica palestínskych organizácií je tajne napojená na Ľudový front za oslobodenie Palestíny (PFLP), sekulárne ľavicové hnutie s politickou stranou a ozbrojeným krídlom, ktoré podniklo viaceré útoky proti Izraelčanov. Izrael a západné krajiny považujú PFLP za teroristickú organizáciu.

Izrael tvrdí, že týchto šesť organizácií dostáva veľké sumy peňazí od európskych krajín a medzinárodných organizácií na aktivity v oblasti ľudských práv, ktoré však slúžia ako zdroj financovania PFLP.

Tieto peniaze sa použili najmä na podporu rodín palestínskych väzňov zadržiavaných z bezpečnostných dôvodov v izraelských väzniciach, na vyplácanie miezd aktivistom PFLP a na popularizáciu

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne