Sme rodina sťahuje svoj podpis k novele zákona o ochrane prírody a krajiny z dielne OĽaNO

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár to povedal na dnešnej tlačovej konferencii. Dodal, že vypočul hlasy ťažko pracujúcich ľudí v regiónoch, ktorí by boli prijatým zákonom postihnutí najviac.

Návrh zákona od poslanca Šíbla je podľa Kollára potrebné prepracovať. „Odporúčam mu, aby tento návrh zákona stiahol a presunul ho možno o dva – tri mesiace a dopracoval ho tak, aby všetci boli spokojní,“ povedal šéf hnutia Sme rodina.

VIDEO: Boris Kollár k novele zákona o ochrane prírody a krajiny.

„Zákon, ktorý by vyhovoval všetkým. Ktorý nebude ničiť prírodu, ale ani ľudské životy v tej prírode,“ dodal. Kollár tiež povedal, že v zákone sa hovorí o ochrane prirodzených biotopov a že sa má realizovať prostredníctvom zonácie národných parkov.

Doplnil, že tento proces nie je dodnes urobený. „Najprv urobme zonáciu a až potom presúvajme pozemky,“ vysvetlil. Poukázal aj na to, že zákon sa má týkať nie 300-tisíc hektárov, ale dotkne sa to 616-tisíc hektárov štátnych pozemkov s presahom na 1,2 milióna hektárov súkromných pozemkov. „Zákonu nehovoríme nie, ale v tejto forme ho nepodporíme,“ uzavrel Kollár.

Mylné fakty

Odstúpenie Kollára od reformy národných parkov nebolo vecne odôvodnené. Fakty, na ktoré sa odvolával, napríklad vo veci výmery lesov, boli mylné. Uviedlo to v reakcii Ministerstvo životného prostredia (MŽP). Šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽANO) za reformou stojí.

„Minister Budaj je pripravený odôvodniť Borisovi Kollárovi prínosy reformy pre ochranu prírody a pre sociálne pozdvihnutie regiónov,“ uvádza tlačové oddelenie MŽP. Budaj spolu s poslancami parlamentu, ktorí predkladajú reformu, chcú pokračovať vo svojom úsilí. Vyzývajú ostatných poslancov aj verejnosť na podporu ochrany národných parkov.

Budaj upozornil, že pokusy zmariť reformu poškodzujú záväzky SR pri plnení plánu obnovy, z ktorého má Slovensko čerpať približne šesť miliárd eur. Časť financií takto podľa MŽP Slovensko stratí. Pre nedostatočnú ochranu lesa a chránených biotopov čelí SR žalobe Súdneho dvora Európskej únie, pripomenul envirorezort.

OĽaNO hovorí o porušovaní dohôd

Koaličných partnerov prekvapil postoj Sme rodina a Borisa Kollára, ktorý oznámil stiahnutie podpisov spod reformy národných parkov. OĽaNO hovorí

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne

Scroll to Top