50 odtieňov modrej. Ikonická farba v pohybe s ALPINE.

Zatvorte oči na moment a predstavte si, že sa pozeráte na Alpine! Je veľká šanca, že si ho predstavíte v modrej. Všeobecne je to farba, ktorá sa spája so športovými vozidlami Skupiny Renault počas desaťročí. Riaditeľ dizajnu Antony Villain vysvetľuje, že neexistuje len jedna Alpine modrá…

Mnohí motoroví nadšenci si v duchu predstavujú modrú Alpine Berlinette, ktorá svižne preskakuje etapu rally. Vskutku, triumfy A110 v športe v 60. a 70. rokoch nezmazateľne poznamenali generácie fanúšikov a podporili prepojenie medzi charakteristickým znakom týchto áut a značkou.

„Tu v Alpine je modrá vnímaná ako viac než len farba – je to územie“ Antony Villain, Alpine Design Director

 Alpine 2022

Pestrá paleta

Napriek tomu modrá vôbec nebola preferovanou povrchovou úpravou v prvých dňoch. Keď zakladateľ Jean Rédélé v roku 1955 prvýkrát predstavil svoju ranú produkciu vtedajšiemu generálnemu riaditeľovi Renault Pierrovi Dreyfusovi v centrále Régie neďaleko Paríža, ukázal sa s jedným modrým, druhým bielym a tretím červeným autom.

Po prvých krokoch v motoršporte za volantom maličkého A106, boli jeho kone buď biele alebo svetlomodré. V tom čase farby červená, biela a žltá boli obľúbenejšie než modrá pre cestné vozidlá Alpine.

 

Učebnicová farebná asociácia

Až s predstavením A110 sa prvýkrát objavila metalická modrá, ktorá sa stala charakteristickým znakom značky. Hovorí sa, že zákazník špecifikoval Panama blue pre svoju Berlinette a že predajcu Jacquesa Cheinisse – zanieteného rally jazdca, ktorý sa neskôr zapísal ako športový riaditeľ značky – to zaujalo natoľko, že si zvolil rovnakú povrchovú úpravu pre A110, ktorú si objednal. Začiatkom roka 1963 sa zúčastnil rally.

Alpine 2022

Táto možnosť sa stala virálnou a čoskoro sa stala štandardným prevedením pre Berlinettes, čím vyvolala trvalú

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie: