Americký akciový trh vo štvrtok stúpol vďaka plánovaným rokovaniam o obchode s Čínou

Americký akciový trh vo štvrtok dosiahol slušné zisky po správach, že USA a Čína plánujú na budúci mesiac rokovať o obchode. Trh podporilo aj niekoľko údajov naznačujúcich, že ekonomika USA je naďalej silná. Americké súkromné firmy totiž podľa prieskumu agentúry ADP v auguste vytvorili 195 tis. nových pracovných miest, čo výrazne prekonalo očakávania ekonómov. Zároveň ministerstvo práce USA informovalo, že produktivita americkej ekonomiky v druhom kvartáli vzrástla o 2,3 percenta, čo je tiež lepší výsledok, ako ekonómovia prognózovali.

Index S&P 500 posilnil o 1,3 percenta na 2 976 bodov, takže sa nachádza iba 1,7 percenta pod svojim historickým rekordom zo záveru júla. Priemyselný index Dow Jones stúpol o 1,4 percenta na 26 728,15 bodu. Technologický Nasdaq si pripísal 1,8 percenta a uzavrel na úrovni 8 116,83 bodu. Index menších spoločností Russell 2000 tiež vzrástol o 1,8 percenta, a to na 1 510,75 bodu.

Aj ázijské akciové trhy v piatok zamierili nahor, keďže investori vítali plány na ďalšie vyjednávanie medzi Washingtonom a Pekingom. Hlavný tokijský index Nikkei 225 si prilepšil o 0,5 percenta a uzavrel na úrovni 21 199,57 bodu. Hongkonský akciový index Hang Seng posilnil o 0,3 percenta a index čínskej burzy Shanghai Composite stúpol o 0,1 percenta. „Je to naozaj pozitívny znak, že stretnutia sa uskutočnia na viacerých úrovniach,“ povedal Zhu Huani z Mizuho Bank o plánovaných rokovaniach medzi USA a Čínou.

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne