Bystriansku jaskyňu objavili v Pekle

Najväčšia jaskyňa južnej časti Nízkych Tatier sa nachádza v obci Bystrá. Vstup do tamojšieho podzemia poznali miestni od nepamäti, no ako prví tam v máji 1923 vošli Jozef Kovalčík a Ernest Laubert. Podstatné časti však objavil Kovalčík spolu s bratmi Holmanovcami cez priepasť Peklo – stalo sa tak v apríli 1926.

VIDEO: Návšteva Bystrianskej jaskyne.

Bystriansku jaskyňu sprístupnili verejnosti prvýkrát v roku 1939, no kvôli vojne len nakrátko. Opätovne sa tak stalo až v roku 1968. Odvtedy je z celkovej doteraz známej dĺžky viac ako 3 kilometre dostupných zhruba 580 metrov.

Veselé leto s Pravdou Dávame do pozornosti Chcete vyhrať dovolenku v Thajsku? Zapojte sa do našej súťaže a hrajte o viac ako 85 skvelých cien

Speleoterapiu zrušili

Z neplateného parkoviska je to k exteriéru jaskyne len na „skok“. Presun od auta k vchodu, ktorý sa nachádza v nadmorskej výške 565 metrov, trvá maximálne päť minút. Hoci v minulosti sa o tejto jaskyni hovorilo ako o jedinej bez schodov a rebríkov, teda prístupnej pre každého, nie je to úplne tak.

Bystrianska jaskyňa

Bystrianska jaskyňa - vstup.

Dokopy je tam 28 schodov, čo pre väčšinu nemusí byť veľkou prekážkou, no pre hendikepovaných ľudí áno. „Istú dobu sme boli v podstate bezbariéroví, chodili sem aj vozičkári a mamičky s kočíkmi. Pred piatimi rokmi sme to však zrušili. Tie priestory sú úzke, strmé a dochádzalo k situáciám, keď ľudia vyžadovali, aby sme ich tlačili my. Neuvedomovali si, že kapacitne to nie je možné. Obávali sme sa tiež úrazov,“ hovorí správca jaskyne Ján Vrabec.

Pripomenul, že od roku 1971 sa tam vykonávala aj speleoterapia, no tento rok ju zrušili. „Mimo prehliadkového okruhu sa nachádza Liečebná sieň, do ktorej chodievali pacienti s problémami horných dýchacích ciest či alergici. Žiaľ, tohto roku sme od profesora Svetozára Dluholuckého dostali oznam, že po polstoročí to

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne