Duda podpísal kontroverzný zákon o reštitúciách

Izrael slovne odsúdil schválenie zákona a oznámil, že na protest povoláva z Poľska svojho vysoko postaveného diplomata.

Izraelský premiér Naftali Bennett podpísanie zákona Dudom označil za „hanebné rozhodnutie a pohŕdanie pamiatkou holokaustu“. Poľsko sa podľa jeho slov rozhodlo „aj naďalej škodiť tým, ktorí už všetko stratili“.

Ani sa nevracajte

Izraelský minister zahraničných vecí Jair Lapid podľa svojich slov vedúcemu izraelskej diplomatickej misie vo Varšave (chargé d’affaires) prikázal, aby sa okamžite vrátil do Izraela na konzultácie. Nový izraelský veľvyslanec, ktorý mal do Varšavy ešte len odletieť, zostane podľa Lapida v Izraeli.

Izraelské ministerstvo zahraničných vecí takisto oznámilo, že poľskému veľvyslancovi v Izraeli – ktorí je v súčasnosti na dovolenke vo svojej domácej krajine – odporúča, aby sa do Izraela nevracal, píše AP.

„Poľsko dnes schválilo – a nie je to po prvý raz – nemorálny, antisemitský zákon,“ povedal Lapid.

Izraelský minister obrany Benny Ganc podľa AP pripomenul, že on sám je syn ľudí, ktorí prežili holokaust. Takisto vyjadril „hlboké znepokojenie“.

Zákon stanovuje 30-ročný časový limit na vznesenie námietok proti konfiškáciám majetku, ktorý má v mnohých prípadoch spojenie so židovskou komunitou. Tento majetok bol zhabaný najmä v období komunizmu a zákon preto väčšinu možných žiadostí účinne zablokuje, píše AFP.

Duda pre agentúru PAP vyjadril presvedčenie, že tento zákon ukončí obdobie „právneho chaosu“ a „reprivatizačnej mafie“. Legislatíva podľa poľskej vlády obnoví právnu istotu na trhu s nehnuteľnosťami a zabráni falošným nárokom.

Poľský parlament túto legislatívu prijal v stredu 11. augusta. Lapid a americký minister zahraničných vecí Antony Blinken následne Dudu požiadali, aby ju nepodpísal.

Blinken je znepokojený

Poľsko TVN24 Čítajte viac Firma Discovery plánuje

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne

Scroll to Top