
V Izraeli v pondelok pribudlo bezmála desaťtisíc potvrdených prípadov nákazy koronavírusom, čo je najvyššie číslo od februára. Vyplýva to zo zverejnených údajov ministerstva zdravotníctva. Nebývalo vysoký je v krajine aj podiel pozitívnych testov na koronavírus, ktorých je teraz 6,6 percenta. Celkový počet prípadov nákazy od začiatku pandémie prekročil hranicu jedného milióna.
Infikovaných pribúda veľmi rýchlym tempom. Denná bilancia z pondelka – 9 831 – je druhá najvyššia vôbec od začiatku pandémie. Viac nakazených úrady registrovali len v polovici uplynulého januára, keď ich bolo viac ako desaťtisíc. Aktívnych prípadov nákazy je v súčasnosti vyše 72-tisíc, ešte začiatkom júna to bolo menej ako 200, upozornil včera denník Jerusalem Post.
Počet chorých s ťažším priebehom covidu sa však vďaka vysokej zaočkovanosti drží na podstatne nižšej úrovni než počas uplynulej zimy. V nemocniciach je momentálne 678 pacientov, z ktorých 123 potrebuje pľúcne ventilátory. V pondelok zomrelo dvanásť ľudí s covidom, deň predtým 29.
Kde sa stala chyba?
Izrael, ktorý má viac ako deväť miliónov obyvateľov, patrí k premiantom v rýchlosti očkovania proti covidu. Dve dávky vakcíny dostalo 5,45 milióna ľudí, 1,57 milióna osôb má dokonca už tri dávky.
Plne zaočkovaných je už 78 percent Izraelčanov starších ako dvanásť rokov. To podľa pôvodných predstáv malo stačiť na získanie kolektívnej imunity. Zjavne to však nie je dosť. Škrt cez rozpočet zdravotníkom spravili nové varianty koronavírusu, rýchlejšie sa šíriace a odolnejšie voči vakcínam a tiež deti, ktoré sú aktívnymi prenášačmi infekcie.
Izrael je mladá krajiny. Štvrtina jeho obyvateľov má menej ako dvanásť rokov. A keďže sa očkuje až od tohto veku, plne zaočkovaných je v skutočnosti len 60 percent populácie. Navyše pri delta variante koronavírusu sú očkovaní takmer rovnakými prenášačmi nákazy ako neočkovaní.
Všetky tieto komplikácie úrady nezohľadnili, keď v júni zrušili takmer všetky protepidemické opatrenia.
„Na jar sme mali už veľmi blízko ku kolektívnej imunite. Stali sme sa však obeťami únavy z epidémie, uverili sme, že sa skončila a že sme zvíťazili. Taký prah však nemožno dosiahnuť, keď deti ešte nie sú zaočkované,“ pripustil pre denník Le Figaro Nadav Davidovič, expert na
Pokračovať v čítaní – zdroj článku
Príspevky z rovnakej kategórie:
- Nenašli sa žiadne