Kajúcnika Petrova zadržali, Kováčik zostáva vo väzbe

V piatok pokračovalo hlavné pojednávanie s Kováčikom, ktorý na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku čelí obžalobe pre podporu zločineckej skupiny takáčovcov, prijímanie úplatku a vynášanie utajovaných informácií. Sudkyňa Pamela Záleská sa zaoberala jeho žiadosťou o prepustenie z väzby, napokon jej však opäť nevyhovela.

Naposledy Kováčik o prepustenie na slobodu žiadal 15. júla. Ani vtedy nebola presvedčená, že je možné účel väzby nahradiť dohľadom probačného a mediačného úradníka, alebo že by postačovalo zloženie peňažnej záruky ponúkanej vo výške 70-tisíc eur.

Podľa Záleskej dôvody väzby naďalej trvajú. „Súd písomný sľub obžalovaného neprijíma, väzbu obžalovaného s ohľadom na jeho osobu dohľadom probačného a mediačného úradníka nenahrádza. Peňažnú záruku neprijíma,“ skonštatovala Záleská po mesiaci opäť.

Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné, keďže obžalovaný Kováčik voči nemu podal sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd. „Trváme na argumentoch, ktoré sme uvádzali v písomnej žiadosti o prepustenie z väzby, ako aj na tých, ktoré sme prezentovali dnes pri väzobnom výsluchu,“ povedal obhajca Erik Magál. Kováčik vo svojej žiadosti poukázal na nové okolnosti, okrem iného na krivú výpoveď svedka Csabu Dömötöra. Má podozrenie, že výpovede svedkov v jeho konaní mohli byť manipulované.

Tiger ako útecha?

O prepustení Kováčika z väzby rozhodoval súd len deň potom, čo ako svedok na pojednávaní vystúpil niekdajší člen zločineckej skupiny takáčovcov Csaba Dömötör, ktorý opísal, ako klamal vo výpovedi o odovzdávaní úplatku pre vtedajšieho šéfa Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovíta Makóa. Urobiť tak mal pod hrozbou od levického podnikateľa Petra Petrova, ktorý mal v úmysle takto pomôcť k prepusteniu takáčovca Mateja Zemana.

„Peter Petrov ma naviedol na to, aby som išiel vypovedať na NAKA, aby Mateja Zemana prepustili z väzby. Povedal mi, čo mám povedať. Že sme Makóovi a Böhmovi niesli úplatok do reštaurácie Towers. Stále trval na tom, že musím pamätať na svoje malé dieťa a dávať si pozor, aby ma nezavreli,“ vyhlásil. „Petrov mi vybavoval aj stretnutia na NAKA. Zavolal, aby som tam išiel, že ma už čaká operatívec z NAKA, a potom som porozprával, čo mi

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne

Scroll to Top