Minúta po minúte: Od piatku v Česku zrušili zákaz voľného pohybu osôb

V USA zomrelo už vyše 50-tisíc ľudí s koronavírusom. Uvádza to aktuálna bilancia Univerzity Johnsa Hopkinsa. Koronavírus sa podľa univerzity doteraz preukázal u viac ako 870-tisíc obyvateľov USA.

Spojené štáty s 330 miliónmi obyvateľov sú tak v počte nakazených aj obetí najhoršie postihnutou krajinou sveta. Druhé Taliansko zaznamenalo 26-tisíc úmrtí na covid-19, tretie Španielsko 22-tisíc.

Z 25- na 50-tisíc za 10 dní

Viac ako 50-tisíc obetí pandémie v USA eviduje tiež Reuters. Agentúra uviedla, že z 25-tisíc mŕtvych vzrástla bilancia na dvojnásobok za desať dní a že v prepočte na deň zomiera v USA s chorobou covid-19 v tomto mesiaci 2000 ľudí.

Agentúra tiež poznamenala, že skutočná bilancia obetí bude v USA vyššia, pretože väčšina amerických štátov do štatistík započítava len tých, ktorí zomreli v nemocniciach či opatrovateľských domovoch.

Viac obetí ako vo Vietname

Televízia CNN v dnešnom komentári uviedla, že hoci sa predpokladá, že situácia v USA sa začína zlepšovať, zomrú ešte ďalšie desiatky tisíc ľudí.

CNN predpokladá, že koronavírus do budúceho týždňa zabije viac než 58-tisíc Američanov, čo prekoná americký počet obetí vojny vo Vietname počas takmer desiatich rokov.

Porovnanie s chrípkou

Podľa bilancie amerického Strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb si infekcia vyžiadala viac mŕtvych ako sedem z deviatich posledných chrípkových sezón.

Stredisko za najtragickejšiu označuje chrípku v rokoch 2017 až 2018, pri ktorej v USA zomrelo odhadom 61-tisíc ľudí.

V NY klesá počet úmrtí

V USA je pandémiou najviac zasiahnutý 19-milionový štát New York, na ktorý pripadá zhruba 40 percent obetí.

Newyorský guvernér Andrew Cuomo v piatok oznámil, že za štvrtok sa bilancia obetí v tomto štáte zvýšila o 422 prípadov na viac ako 16-tisíc. V stredu predstavoval nárast 438 mŕtvych. V nemocniciach v štáte New York bolo vo štvrtok 14200 infikovaných, čo bolo o 800 menej ako predchádzajúci deň. (guardian, cnn, čtk)

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne