Tipy pre používateľov tepelných čerpadiel pre radiátorové vykurovanie

Mnohí majitelia domov inštalujú tepelné čerpadlá na vykurovanie radiátorov. Nie je to veľké prekvapenie vzhľadom na to, že ponúkajú najúčinnejší a najefektívnejší spôsob, ako udržať váš domov teplý a útulný. 

Ak ste sa niekedy rozhodli investovať do tohto zariadenia alebo si ho plánujete čoskoro zaobstarať, tu je niekoľko užitočných tipov, ako tepelné čerpadlo čo najlepšie využiť. 

V zime a v lete nepoužívajte automatický režim 

Tepelné čerpadlá majú automatický režim, ktorý im umožňuje rozhodnúť sa, či budú priestor chladiť alebo vykurovať. Väčšinou však nevedia, ktorá je lepšia. 

Ak chcete zabezpečiť, aby jednotka náhodne nevyrábala klimatizáciu, keď používate kachle na drevo alebo počas slnečných dní uprostred zimy, nepoužívajte automatický režim a namiesto toho použite režim vykurovania. 

Podobne, aby ste sa vyhli náhodnému vykurovaniu domu počas chladnej noci v lete, nepoužívajte režim Auto a použite režim Fan, Dry alebo Cool.

Tieto zariadenia dosahujú najvyššiu účinnosť udržiavaním určitej teploty. Nastavte správne nastavenie, nechajte ich na pokoji a nechajte ich robiť ich prácu. Jedinou výnimkou je, ak ste mimo domova dlhšie ako 24 hodín. V takom prípade sa odporúča prístroj vypnúť.

Udržujte prachové filtre čisté

Tepelné čerpadlá na vykurovanie radiátorov pracujú najlepšie, keď sú ich prachové filtre udržiavané v čistote. Dbajte na to, aby ste prachové filtre prepláchli alebo vysali vždy, keď sa viditeľne znečistia alebo keď sa rozsvieti kontrolka. 

Ako často budete tepelné čerpadlo čistiť, môže byť od niekoľkých týždňov až po mesiace, v závislosti od množstva prachu a frekvencie používania. Postup, ako vybrať filtre, nájdete v návode na použitie. 

Vyhnite sa každodennej manipulácii s tepelným čerpadlom 

Vaše staré zariadenie kúrenie vás pravdepodobne nútilo znižovať teplotu v noci a na ceste do práce. Pri tepelných čerpadlách je to inak. Tieto zariadenia dosahujú najvyššiu účinnosť udržiavaním určitej teploty. 

Nastavte správne nastavenie, nechajte ich na pokoji a nechajte ich robiť ich prácu. Jedinou výnimkou je, ak ste mimo domova dlhšie ako 24 hodín. V takom prípade sa odporúča prístroj vypnúť. 

Ak chcete zaručiť špičkový výkon, vždy dodržiavajte odporúčania výrobcu týkajúce sa odborného servisu a pravidelného čistenia filtrov.

Pravidelne si nechajte svoje tepelné čerpadlo servisovať profesionálom

Ak chcete zaručiť špičkový výkon, vždy dodržiavajte odporúčania výrobcu týkajúce sa odborného servisu a pravidelného čistenia filtrov. Tepelné čerpadlá majú tendenciu hromadiť viac nečistôt počas leta, preto je vždy najlepšie, ak si necháte zariadenie servisovať počas jesene alebo na jeseň. 

Udržiavanie čistej vonkajšej jednotky 

Dbajte na to, aby boli vaše vonkajšie jednotky vždy bez kríkov, a odstráňte všetky listy, ktoré by v nich mohli uviaznuť. Musíte byť len veľmi opatrní, aby ste neohli lamely. 

Vonkajšiu jednotku je tiež potrebné udržiavať bez snehových závejov. Dobrou správou je, že sa nemusíte obávať ľadu a snehu, ktoré sa hromadia na radiátoroch tepelných čerpadiel. Tieto zariadenia totiž dokážu automaticky rozmrazovať. 

Vždy aktualizujte informácie o údržbe 

To platí takmer pre všetky vykurovacie systémy. To však neznamená, že údržba je menej dôležitá. Dobrou správou je, že sa to dá spravidla urobiť ľahko a rýchlo. 

Informácie o výmene a čistení kaziet nájdete v návode na obsluhu tepelného čerpadla. 

Vonkajší kompresor je potrebné očistiť od snehu, ľadu a nečistôt. Môžete tiež požiadať o pomoc kvalifikovaného odborníka, ktorý vám každý rok až dva vykoná servis. 

Vonkajší kompresor je potrebné očistiť od snehu, ľadu a nečistôt. Môžete tiež požiadať o pomoc kvalifikovaného odborníka, ktorý vám každý rok až dva vykoná servis.

Prispôsobenie letného režimu vašim potrebám a počasiu

Počas leta sú v tepelnom čerpadle tri režimy. Prvý z nich je Ventilátor. Ten spotrebuje najnižšie množstvo energie a môže vám stačiť vždy, keď si potrebujete trochu uľaviť. Tento režim však neudrží vašu miestnosť chladnú, preto sa uistite, že ste tento režim vypli, ak nie ste doma.

Medzitým, ak je počasie dusné a teplé, režim Dry (Sucho) môže znížiť úroveň vlhkosti, aby ste sa doma cítili príjemnejšie. A nakoniec, režim Cool je najlepšou možnosťou na zníženie teploty a je najvhodnejší pre najteplejšie dni. 

Optimalizácia smeru prúdenia vzduchu

Presmerovanie prúdenia vzduchu na tepelných čerpadlách na vykurovanie radiátorov je jednoduché. Ak chcete optimalizovať dosah, mali by ste vzduch nasmerovať do otvoreného priestoru, ktorý je bez prekážok a je najvzdialenejší od vnútornej jednotky. Možno budete musieť trochu experimentovať, aby ste zistili, čo vám bude najviac vyhovovať. 

Nastavenie rýchlosti ventilátora

Ak chcete začať, môžete v nastavení ventilátora zapnúť funkciu Auto Fan. Ak to stále nešíri ochladzovaný alebo ohrievaný vzduch dostatočne ďaleko, môžete mať rýchlosť nastavenú na najnižšiu úroveň, ktorá vyhovuje vašim preferenciám. 

Nastavenie tepelných čerpadiel na radiátorové vykurovanie pre komfort

Vnútorné jednotky väčšiny tepelných čerpadiel sú namontované vysoko na stene pri strope. Keďže teplo stúpa a tepelné čerpadlá merajú teplotu na vnútorných jednotkách, môže byť potrebné nastaviť tepelné čerpadlo na vyššiu teplotu ako pri tradičnom nastavení nástenného termostatu. 

Uistite sa, že ste ho nastavili na komfort bez ohľadu na to, aké je bežné nastavenie vašej pece alebo kotla. To sa môže líšiť v prípade tepelných čerpadiel s nástennými termostatmi alebo podlahových jednotiek. 

Nastavenie tepelného čerpadla na celú zimu

Vaše tepelné čerpadlo pracuje najefektívnejšie, keď udržiava stálu teplotu. Vypínanie tepelného čerpadla, keď spíte alebo ste preč, môže v konečnom dôsledku spotrebovať viac energie, ako keby ste ho mali zapnuté. 

Je to preto, že na návrat na požadovanú teplotu musí pracovať intenzívnejšie ako na jej udržanie. Najlepšie bude, ak tepelné čerpadlo nastavíte na príjemnú teplotu a necháte ho tak, ako je. Pri používaní tepelného čerpadla nebudete môcť ušetriť peniaze, ak nastavíte teplotu len na krátke obdobie, napríklad cez noc. 

Tepelné čerpadlá na vykurovanie radiátorov dokážu robiť zázraky, aby udržali váš domov v teple a pohodlí. Uistite sa, že dodržiavate vyššie uvedené tipy, aby ste zo svojej investície vyťažili čo najviac. 

Príspevky z rovnakej kategórie: