Richterovo ministerstvo žiada opraviť novelu o rodičovskom príspevku, chce prechodné ustanovenie

Ministerstvo práce a sociálnych vecí žiada opraviť poslanecký návrh novely zákona o rodičovskom príspevku, podľa ktorého sa má táto dávka od začiatku budúceho roka pre pracujúcich rodičov zvýšiť o 150 eur.

Poslanci NR SR za stranu Smer-SD v novele zákona totiž nevyriešili to, že od začiatku budúceho roka sa má rodičovský príspevok podľa aktuálne platného zákona zvýšiť o percento rastu životného minima.

„Vzhľadom na skutočnosť, že suma rodičovského príspevku bude od 1. januára 2020 upravená samotnou novelou zákona, a táto suma bude výrazne vyššia, než by bolo zvýšenie rodičovského príspevku opatrením ministerstva, je potrebné do poslaneckého návrhu doplniť prechodné ustanovenie, ktorým sa upraví, že v roku 2019 sa nebude postupovať podľa § 4 ods. 6 zákona,“ uviedol rezort práce a sociálnych vecí.

Zvýšenie rodičovského príspevku

Podľa ministerstva práce je potrebné, aby takéto prechodné ustanovenie nadobudlo účinnosť skôr, ako je navrhovaná účinnosť poslaneckého návrhu zákona, teda ešte pred 1. januárom 2020.

V opačnom prípade by sa totiž stalo, že ministerstvo práce vydá do konca tohto roka opatrenie o zvýšení rodičovského príspevku k 1. januáru budúceho roka o 2,5 % na 226,30 eura a od 1. januára budúceho roka bude novela zákona hovoriť o rodičovskom príspevku v sume 370 eur a 270 eur.

Parlament koncom júna posunul do druhého čítania návrh novely zákona o rodičovskom príspevku, ktorým by sa mala táto dávka od januára zvýšiť o 150 eur, resp. o 50 eur.

Zvýšenie rodičovského príspevku o 150 eur na 370 eur sa má týkať rodičov, ktorí pred nástupom na rodičovskú dovolenku pracovali a o 50 eur na 270 má stúpnuť táto dávka pre rodičov, ktorí pred narodením dieťaťa nepracovali a nedostávali preto materskú dávku zo Sociálnej poisťovne. Zvýšenie rodičovského príspevku by si malo zo štátneho rozpočtu vyžiadať 145 miliónov eur ročne.

Slovensko si to vraj môže dovoliť

Bola na to vytvorená rezerva,“ povedal na tlačovej besede v polovici júna predseda Smeru-SD Robert Fico. Upozornil na to, že Slovensko má zdravé verejné financie.

Slovenská ekonomika si toto opatrenie určite môže dovoliť,“ tvrdí predseda Smeru o zvýšení rodičovského príspevku.

Jeho zvýšenie o 150 eur by sa malo týkať približne polovice zo 140-tisíc poberateľov tejto dávky, druhej polovici rodičov má dávka stúpnuť o 50 eur.

Naším cieľom bolo urobiť rozdiel medzi ženou, ktorá pracovala, a ženou, ktorá nepracovala,“ povedal Fico. Razantné zvýšenie rodičovského príspevku je podľa Fica „vlajkovou loďou“ pripravovaných sociálnych opatrení.

Mihál dve úrovne zrušil

Vyššiu sumu rodičovského príspevku pre nepracujúcich rodičov detí do dvoch rokov veku, ktorí pred rodičovskou dovolenkou pracovali, prvýkrát zaviedla od začiatku roka 2010 vtedajšia ministerka práce a sociálnych vecí Viera Tomanová.

Jej nástupca Jozef Mihál však od začiatku roka 2011 dve úrovne rodičovského príspevku zrušil. Namiesto 256-eurového rodičovského príspevku pre nepracujúcich rodičov detí do dvoch rokov veku a 164,22-eurového príspevku pre ostatných rodičov zaviedol jednotnú sumu príspevku vo výške 190,1 eura s tým, že umožnil poberateľom rodičovského príspevku pracovať.

Rodičovský príspevok sa od 1. januára tohto roka zvýšil o 6 eur na 220,70 eura mesačne. Rodičia môžu rodičovský príspevok dostávať do troch rokov veku dieťaťa, pri dlhodobo nepriaznivom zdravotnom stave dieťaťa do jeho šiestich rokov.

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne