Jozef Terem je skúsený turista, ktorý cestuje po celom svete. Táborenie odporúča najmä ľuďom so sedavou prácou. „Mestský človek 21. storočia sa musí naučiť vážiť si prírodu a oddychovať v nej,“ vysvetľuje.
V rozhovore hovorí aj:
- čo robia v USA, aby znížili riziko stretnutia s divou zverou,
- aký je postup pri úderoch bleskov a či je bezpečné ostať v stane,
- kedy začať s táborením, koľko to bude stáť a čo budete potrebovať,
- ako si vybrať správne topánky a turistický batoh,
- čo robiť pri zakladaní ohňa, aby ste nespôsobili požiar,
- kde sú najkrajšie lokality na táborenie.
Je táborenie bezpečné?
V našich zemepisných šírkach áno – nemáme tu škorpióny ako v Pakistane, kde som si musel zakaždým kontrolovať topánky. Dávajte si však pozor na hady a buďte ostražitý pri divej zveri a počasí.
Ako sa mám chrániť pred divou zverou?
Hovorí sa, že v lese treba byť ticho, nech nerušíme zver. No nie vždy je to pravda – niekedy musíte dať zvieratám najavo, že ste v ich revíre, aby ste predišli tragédii. Najmä ak ide o medveďa. Pripevnite si na batoh hrkálku a zoberte si píšťalku. Zver o vás musí vedieť, nech sa stihne skryť. Nie sú to žarty: mnoho ľudí u nás stretlo medveďa či utekalo pred diviakom a jeleňmi.
Máte aj vy skúsenosti s medveďmi?
Veľmi osobné (smiech). V Rumunsku bol odo mňa jeden vzdialený asi tri metre. Bolo to v pohorí Făgăraș po ceste na najvyššiu horu Moldoveanu v jednom z lesov, do ktorých Rumuni nijako nezasahujú. Stúpal som po lesnom chodníku, ktorý sa zvŕtal do zákruty. Ako som išiel do kopca, v zákrute okolo mňa prechádzalo niečo, čo som dovtedy nevidel pre veľký porast. Bol to medveď.
Čo ste urobili?
Presne to, čo sa podľa všetkých príručiek robiť nemá. V stotine sekundy som sa otočil
Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.
Pokračovať v čítaní – zdroj článku