Najlepšie postupy pre zabezpečenie domény 

Prečo by ste sa vôbec mali starať o bezpečnosť domény? 

V súčasnosti je váš virtuálny majetok ešte dôležitejší ako fyzická nehnuteľnosť. Nie ste o tom ešte presvedčení? Predstavte si to takto: bola vám ukradnutá hlavná doména, čo je názov domény, ktorý slúži ako kotva e-mailovej adresy vašej firmy alebo je online adresou vašej firemnej webovej stránky. 

Viete si predstaviť, ako to zničí vaše živobytie, keď zastavíte online prevádzku svojho podniku, zatiaľ čo sa budete snažiť o rebranding a propagáciu svojej úplne novej domény? 

Hoci názov vašej domény nemusí byť investičný, jej strata bude mať s najväčšou pravdepodobnosťou vážny vplyv na vaše podnikanie ako celok. Ak vám napríklad ukradnú názov domény alebo sa stane nedostupným, stratíte prístup k e-mailovému účtu založenému na vašej doméne. 

Aké dôsledky bude mať, ak si nastavíte e-mailovú schránku na prijímanie oznámení o obnovení hesla pre vašu sprostredkovateľskú spoločnosť, banku alebo iné dôležité veci? 

V súčasnosti je váš virtuálny majetok ešte dôležitejší ako fyzická nehnuteľnosť.

Nie sú to ako nočné mory premenené na skutočnosť? Práve preto je mimoriadne dôležité, aby bola vaša doména neustále zabezpečená, chránená a spoľahlivá. 

Ak zabezpečenie vašej domény ešte nie je na úrovni, tu je niekoľko osvedčených postupov, ktoré by ste mali čoskoro zaviesť:

Dávajte si pozor na pokusy o phishing 

Každý, kto používa e-mail, sa môže stať obeťou pokusov o phishing. Buďte mimoriadne opatrní pri tých e-mailoch, ktoré vás žiadajú, aby ste klikli na odkaz, ktorý vás presmeruje na obrazovku, kde zadáte svoje heslo a používateľské meno. 

Uistite sa, že vždy prejdete priamo na konkrétnu webovú lokalitu, na ktorú sa pýtate. Kým tam budete, overte si jej pravosť a potom sa prihláste týmto spôsobom. 

Kedysi nebolo príliš ťažké odhaliť a identifikovať podvodné e-maily. Bohužiaľ, v súčasnosti sa stali sofistikovanejšími do takej miery, že ich už nedokážete rozoznať od tých skutočných. 

Dôležitou radou, ktorú si tu treba zapamätať, je, aby ste pre všetky dôležité účty vždy používali jeden e-mail a pre všetko verejné používali iný. 

Povoľte funkciu dvojfaktorového overovania

Bez ohľadu na to, aké silné je vaše heslo, vždy sa nájdu zlí ľudia, ktorí sa pokúsia nabúrať do vášho účtu pomocou zákerných techník, ako je phishing alebo malvér. 

Aby ste tomu zabránili, ďalšou úrovňou zabezpečenia, ktorú môžete použiť, je zapnutie dvojfaktorového overovania. 

Hoci názov vašej domény nemusí byť investičný, jej strata bude mať s najväčšou pravdepodobnosťou vážny vplyv na vaše podnikanie ako celok.

Dvojfaktorové overovanie alebo dvojfázové overovanie funguje takto: pri každom zadaní hesla sa do vášho smartfónu odošle jedinečný samostatný kód. Tento nový kód potom musíte zadať spolu s heslom vždy, keď sa prihlasujete do svojho konta. 

Znamená to, že hackeri budú potrebovať prístup k vášmu telefónu a k vášmu heslu súčasne, pretože sa môžu dostať do vášho účtu. 

Kým však môžete prijímať textové správy na svoje telefónne číslo, zlodeji teraz môžu oklamať telefónne spoločnosti a preniesť telefónne čísla do svojich telefónov. Najlepším postupom je v súčasnosti používanie aplikácie, ktorá bude od zlodejov vyžadovať fyzický prístup k zariadeniu, aby sa mohli dostať ku kódu. 

Kombinácia dvojfaktorového overovania a silného hesla môže výrazne zvýšiť vašu bezpečnosť a zabezpečenie online. 

Využite hardvérový bezpečnostný kľúč

Hoci je dvojfaktorové prihlasovanie pre väčšinu používateľov vynikajúcim riešením, ak chcete posunúť bezpečnosť na vyššiu úroveň, používanie hardvérového zariadenia na dvojfaktorové prihlasovanie sa považuje za najbezpečnejší spôsob prístupu do konta, aký môžete v súčasnosti použiť. 

Hardvérové bezpečnostné kľúče sú malé fyzické zariadenia, ktoré musíte mať po ruke, ak chcete získať prístup k svojmu účtu po zadaní správneho hesla účtu. Ak toto malé zariadenie nebudete mať pri sebe, nebudete mať prístup k svojmu účtu. 

Takisto nemôžete ľahko sfalšovať alebo skopírovať prístup k svojmu účtu prostredníctvom malvéru, sociálneho inžinierstva alebo hackerských útokov. Zariadenie je potrebné na prístup k účtu. To znamená, že môže byť trochu problematické, ak zariadenie stratíte alebo ho nemáte pri sebe v čase, keď potrebujete získať prístup k svojmu účtu. 

V takýchto prípadoch by ste sa mohli pripojiť ku všetkým účtom, ktoré máte, a potom absolvovať zvyčajne zdĺhavý proces zahŕňajúci preukázanie, že ste skutočne tým, za koho sa vydávate, bez akýchkoľvek pochybností. 

Kedysi nebolo príliš ťažké odhaliť a identifikovať podvodné e-maily.

Chráňte svoju e-mailovú adresu 

Existuje ďalší krok, ktorý môžete urobiť na ochranu e-mailovej adresy prepojenej s vaším účtom. Keď sa niekto dostane do vašej e-mailovej schránky, väčšinou bude mať voľný prístup aj ku každému hodnotnému účtu, ktorý máte, vrátane názvu vašej domény. 

Vaše heslo môže byť obnovené len niekoľkými kliknutiami a skôr, ako sa nazdáte, váš účet je už kompromitovaný. Práve preto je také dôležité, aby ste na svojich účtoch, medzi ktoré patria aj e-mailové účty, povolili dvojfaktorový prístup. 

Takisto je nevyhnutné pravidelne aktualizovať heslo na svojich e-mailových účtoch, ak dôjde ku kompromitácii jedného poskytovateľa e-mailových služieb alebo ak plánujete svoje heslo opakovane používať na viacerých miestach alebo účtoch. 

Zaregistrujte si názov domény na svojom účte

Dôležitosť toho, aby ste mali názov domény zaregistrovaný na svojom účte s vašou identitou, nemožno preceňovať. Prístup k doméne môžete poskytnúť dôveryhodnému správcovi webu alebo zamestnancovi bez toho, aby ste mu nevyhnutne poskytli prístup k svojmu účtu. 

Vďaka tomu môže napríklad váš technický tím získať prístup k vášmu hostingu alebo doméne a pracovať na vašom webe aj bez možnosti odstrániť produkty z účtu. Zatiaľ je to najčastejší problém, ktorý sa vyskytuje vždy, keď ľudia stratia prístup k svojim doménam. 

Väčšina ľudí sa spolieha na iných, ako sú webmasteri, zamestnanci a technicky zdatnejší členovia rodiny alebo priatelia, že v ich mene zaregistrujú ich doménu a nastavia ich e-mail alebo webové stránky. Život ide ďalej a roky plynú. Zamestnanci menia prácu a priatelia sa sťahujú. Životné okolnosti vás vzdialia od druhých, akonáhle si doména vyžaduje predĺženie. 

Registrácia domény na päť až desať rokov je bežná. Keď nastane čas na obnovenie domény, údaje o vašej kreditnej karte v súbore registrátora už nebudú platné a vy sa nemôžete spojiť s osobou, ktorá pre vás vytvorila účet, aby ste mali prístup k doméne.

Postupujte podľa týchto tipov a udržujte svoju doménu vždy v bezpečí!

Príspevky z rovnakej kategórie: