Tipy na nakupovanie motokrosových prilieb

Motokros je každým dňom populárnejší a má na to dobrý dôvod. Je to vzrušujúci šport, ktorý vás nepredstaviteľným spôsobom priblíži k prírode. Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré pri tomto športe potrebujete, však nie je nič iné ako motokrosové prilby. 

Krása motokrosu

Namiesto toho, aby ste sa predierali po cestách, motokros vám umožní prechádzať rozľahlou divočinou a dostať sa do odľahlých oblastí, kam sa pešo nikdy nedostanete. Vďaka svojmu vzrušeniu sa motokros vždy radí medzi fyzicky najnáročnejšie športy na svete. 

Motorku musíte ovládať zakaždým, keď si nájdete cestu cez členitý terén. Nie je tajomstvom, že divočina nie je miestom určeným na jazdu, najmä kvôli riziku, že narazíte na niektoré vyčnievajúce skaly a konáre. 

Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré pri tomto športe potrebujete, však nie je nič iné ako motokrosové prilby.

Z tohto dôvodu musíte počas jazdy nosiť správnu motokrosovú prilbu. Je však dôležité si uvedomiť, že tieto prilby nie sú rovnaké ako tie, ktoré nosíte pri jazde na bežnom motocykli.

Aby sme vám uľahčili hľadanie, prinášame vám niekoľko užitočných tipov, ako nájsť správnu motokrosovú prilbu na vaše ďalšie vzrušujúce dobrodružstvo v prírode!

Typy motokrosových prilieb

Motokrosová prilba je navrhnutá tak, aby poskytovala ochranu pred rôznymi vplyvmi, ako sú nečistoty, kamene a iné úlomky. Na druhej strane je hlavným účelom motocyklových prilieb ochrana pred nárazmi a rýchlosťou. Tieto prilby majú elegantný aerodynamický dizajn, ktorý pomáha znižovať odpor vetra. 

Nie je to však potrebné pri každej plavbe divočinou. Motokrosová prilba je v porovnaní s motocyklovými prilbami aj trochu objemnejšia. Tieto špeciálne prilby sa dodávajú s hľadím a robustným vonkajším povrchom, ktorý odráža letiace predmety. 

Motokrosová prilba nie je na rozdiel od motocyklových prilieb utesnená, aby mal jazdec viac priestoru na dýchanie. Motokrosová prilba sa dodáva aj s chráničmi brady, ktoré dobre chránia dolnú polovicu tváre. 

Ak sa plánujete venovať len motokrosu, odporúčame vám zaobstarať si kvalitnú motokrosovú prilbu. Ak však radi jazdíte aj na motocykli, môžete ešte zvážiť zaobstaranie prilby pre duálne športy. 

Športová prilba pre duálne športy kombinuje podporu a pohodlie motokrosovej prilby s ochranou proti nárazu a funkčnosťou motocyklových prilieb. Motocyklové prilby by sa nikdy nemali používať na motokros. Je nevyhnutné, aby ste si zaobstarali správny druh prilby na motokrosové aktivity. 

Je však dôležité si uvedomiť, že tieto prilby nie sú rovnaké ako tie, ktoré nosíte pri jazde na bežnom motocykli.

Ako si vybrať správnu motokrosovú prilbu

Pri výbere motokrosovej prilby nezabudnite zvážiť nasledujúce faktory:

Bluetooth kompatibilita

Motokrosová prilba musí umožňovať používanie komunikátora Bluetooth. Toto zariadenie sa pripevňuje na bočnú stranu prilby a umožňuje vám používať hlas na bezdrôtové pripojenie k mobilnému zariadeniu. Stačí, ak do prijímača prehovoríte a spustíte rádio s niektorým zo spolujazdcov, prehráte si obľúbené skladby alebo vytočíte hovor.

Niektoré Bluetooth Headsety sú kompatibilné len s určitými modelmi a značkami. Uistite sa, že vybraná prilba funguje s vaším preferovaným komunikačným systémom. Zariadenie musí byť tiež kompatibilné s rôznymi typmi prilieb, ak používate viacero typov prilieb.

Je tiež skvelé, ak si môžete vybrať Headset, ktory má okrem tradičného Bluetooth aj DMC alebo dynamickú sieťovú komunikáciu. DMC vytvára bezpečné spojenie medzi vami a ostatnými ľuďmi v skupine. Spojenie sa nikdy nepreruší, ak niekto vypadne z dosahu, čo sa často stáva pri typických nastaveniach jeden na jedného. 

Ak sa niekedy oddelíte od zvyšku skupiny, toto zariadenie dokáže automaticky obnoviť spojenie, aby ste mohli pokračovať tam, kde ste skončili. Keďže v divočine na vás číhajú rôzne nástrahy, musíte byť pripravení na všetko, čo vám môže prísť do cesty. 

Motokrosová prilba je v porovnaní s motocyklovými prilbami aj trochu objemnejšia.

Odolnosť

Je tiež nevyhnutné, aby ste hľadali odolné motokrosové prilby, ktoré vydržia opotrebovanie v dôsledku vystavenia živlom. Najlepšia prilba na motokros môže byť vyrobená buď z uhlíkových vlákien, termoplastov a kevlaru. 

Kevlar a karbón často získavajú najvyššie hodnotenie z hľadiska bezpečnosti. Tieto prilby zaručene vydržia nápory v prírode. Preto je nevyhnutné, aby ste sa neuspokojili s lacno vyrobenými výrobkami, ktoré sa rozpadnú už po niekoľkých jazdách v prírode. 

Prispôsobenie a veľkosť

Nezáleží na tom, aký typ motokrosovej prilby si kúpite, musí vám bezpečne sedieť na hlave. Motokrosová prilba by sa nemala posúvať ani pohybovať pri každom predklone alebo náklone dopredu. 

Pripojenie remienka musí prilbu bezpečne pripevniť k vašej hlave. Dĺžku remienka môžete nastaviť tak, aby nebol príliš voľný ani príliš tesný. Mnohé motokrosové prilby sú univerzálneho typu, takže ak vám prilba nesedí, musíte sa najprv poobzerať po obchode, aby ste našli ideálnu veľkosť. 

Kedy si dať vymeniť motokrosovú prilbu

Motokrosové prilby je dôležité vymeniť, ak ste boli účastníkom vážnej nehody a prilba utrpela silný náraz alebo jej škrupina praskla. 

Absolútne maximálna doba životnosti motokrosovej prilby je päť rokov za predpokladu, že nedôjde k jej väčšiemu poškodeniu. Ak sa však polstrovanie opotrebuje a spôsobí, že prilba bude príliš voľná pred uplynutím piatich rokov, je bezpodmienečne nutné prilbu okamžite vymeniť. 

V závislosti od toho, koľko a ako často jazdíte, platí všeobecné pravidlo, že motokrosová prilba by sa mala meniť približne každú sezónu. Je to preto, že aj keď nedôjde k žiadnej väčšej havárii, prilba určite počas roka dostane niekoľko rán, a to v kufri auta aj na trati. 

Použite tieto tipy na nájdenie najlepších motokrosových prilieb pre bezpečnú a vzrušujúcu jazdu!

Príspevky z rovnakej kategórie: