Sloboda nie je happy end. S Puzzle pamäti môžeme históriu zažiť aj online

Občianske združenie Post Bellum väčšina ľudí pozná vďaka príbehom pamätníčok a pamätníkov, ktoré zaznamenáva a publikuje. Pravidelne sa objavujú aj v najvýznamnejších médiách. Rovnako sa každodenne venuje vzdelávacej činnosti. Do vypuknutia „koronakrízy“ aktivity prebiehali primárne prostredníctvom zážitkových workshopov, ktoré fungujú na princípoch dramatickej výchovy. V roku 2019 sme zorganizovali 232 workshopov po celom Slovensku.

Krízová situácia Covid19 jednoznačne potvrdila, že je nevyhnutné vytvoriť kvalitný vzdelávací materiál, ktorý bude prístupný aj v online prostredí, a ktorý prinesie zapojeným zážitok a osobnú skúsenosť podobne ako naše workshopy. A najmä, aby ho dokázali používať učitelia, rodičia aj žiaci ako doplňujúci nástroj v témach, ktoré nie sú dostatočne zastúpené v učebniciach.

Naša spoločnosť si totiž nemôže dovoliť, aby sa na príbehy nedávnej minulosti zabúdalo alebo sa vytesnili kvôli zdanlivo dôležitejším udalostiam. Práve poznanie minulosti nám môže pomôcť lepšie zvládať a pochopiť aj tieto krízové situácie.

www.startlab.sk/puzzlepamati

Musíme si zároveň uvedomiť aj jeden závažný fakt: spoločnosť čelí rastúcej radikalizácii a extrémizmu, ktorý môže smerovať k novej totalite. Radikalizáciu medzi mladými ľuďmi potvrdzuje viacero prieskumov. Čoraz hlbšie prenikanie extrémizmu do školského prostredia potvrdil aj minuloročný prieskum Štátnej školskej inšpekcie na stredných školách. Tieto tendencie sa potvrdili aj medzi učiteľmi.

Portál Puzzle pamäti pre online vzdelávanie už vzniká. Potrebuje vašu pomoc, aby mohla vyrásť.

www.startlab.sk/puzzlepamati

Na crowdfundingovej platforme Startlab.sk môžete ešte 5 dní podporiť projekt „Puzzle pamäti – zažite históriu online“, ktorým skúsime zamedziť tomu, aby sa nerojili noví popierači holokaustu s obranným argumentom „nie som historik“. Finančný príspevok môžete posielať tu: www.startlab.sk/puzzlepamati

Spolu s príspevkom môžu darcovia získať aj pekné a hodnotné odmeny.

Predplatné štvrťročníka Príbehy 20. storočia, jeho jednotlivé čísla alebo tričko s našim sloganom „Sloboda nie je happy end“ ktorý hovorí o tom, že sloboda nie je dar raz navždy, ale treba si ju zaslúžiť a denne pre ňu niečo robiť.

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne