Sporíte či investujete do fondov? Korona spôsobuje pokles, nepodliehajte však panike

Neprenášajte stratu z papiera do peňaženky

Akokoľvek  nedobre sa pozerá na to, že hodnota vašej investície klesla a  možno je aj nižšia, ako suma peňazí, ktoré ste do nej vložili, nepanikárte. Poklesy, väčšie či menšie, sú prirodzenou súčasťou vývoja akciových trhov. Zažili sme ich aj v minulosti. Napríklad pri veľkej kríze v roku 2009 poklesli niektoré fondy o desiatky percent. Po zotavení trhov však opäť začali stúpať a ľudia, ktorí nepodľahli emóciám na nich slušne zarobili. Naopak, tí, ktorí sa v návale paniky rozhodli peniaze vybrať, si svoju dovtedy len teoretickú stratu v desiatkach percent preniesli do peňaženiek a reálne prerobili. Neopakujte ich chyby.

Ako teda reagovať?

Či už máte investičné sporenie a pravidelne a dlhodobo si do fondov sporíte menšími čiastkami alebo máte vo fondoch jednorazovú väčšiu investíciu, držte sa jej pôvodnej doby trvania. Z histórie vieme, že po pádoch prichádza vždy obdobie rastu. Vyplatením investície by ste prijali aktuálnu stratu a  o budúci rast sa pripravili.

Pokles je príležitosť

Skúsení investori uvažujú presne naopak – pokles je pre nich príležitosť nakúpiť lacnejšie. Pri investičnom sporení si aj vy zo svojej najbližšej pravidelnej investície nakúpite výrazne viac podielov ako doteraz. To vám neskôr umožní profitovať pri opätovnom raste. A aj pri jednorazovej investícii máte možnosť jej výšku kedykoľvek navýšiť.  Peniaze každopádne nevyberajte a dodržte plánovaný investičný horizont. Trhy totiž veľmi kolíšu a načasovať ideálny moment predaja sa dnes podarí len málokomu.

Chcete vedieť viac? Navštívte digitalneinvestovanie.sk alebo si prečítajte články  o investovaní Denníka N, ktoré sme pre vás exkluzívne odomkli.

Zoznam odomknutých článkov:

Nepanikárte pre koronavírus ani vtedy, keď investujete. Pokles trhov sa dá využiť, radia experti

Je dobré sporiť si teraz 100 eur, jednorazovo investovať 3000 alebo radšej nerobiť nič? Odpovedajú 4 odborníci

Na aké poplatky si dávať pozor pri výbere podielového alebo ETF fondu?

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne