Taliansko má oficiálne ďalšiu mafiánsku organizáciu, rímsky klan Casamonica

Dlhými trestami odňatia slobody potrestal sudca štyri desiatky členov rímskej mafie, jeden z bossov má stráviť za mrežami 30 rokov.

„Je to veľmi dôležitý verdikt najmä preto, že ničí ilúziu o tom, že v Ríme žiadna mafie nie je,“ povedal agentúre AFP Nando Dalla Chiesa, ktorý o organizovanom zločine prednáša na milánskej univerzite. „Mesto nedokázalo prijať fakt, že v ňom operujú nielen niektoré elementy zločineckých skupín Camorra a ‘Ndrangheta, ale že má aj svoju vlastnú, domácu mafiu,“ dodal.

Proces s členmi mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní majú podľa rozsudku kvôli obchodovaniu s drogami, vydieraniu a držbe zbraní stráviť vo väzení celkom 400 rokov. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 rokov odňatia slobody, rozsudok ale nie je právoplatný.

Prví členovia rodiny Casamonica, ktorí patria k rómskej menšine, sa do Ríma prisťahovali v prvej polovici 20. storočia a polícia ich dlho sledovala najmä kvôli úžerníckych pôžičkám.

Klan na seba upozornil v roku 2015, keď sa v Ríme konal pompézny pohreb ich bossa Vittoria Casamonica. Rakvu vtedy ulicami viezol koč ťahaný koňmi, z helikoptéry sa na neho sypali okvetné lístky ruží a trúchliacim hrala hudba z filmu Krstný otec. Polícia aj vedenie mesta potom museli čeliť kritike, že konaniu okázalej akcii nedokázali zabrániť.

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne