Veľkokapacitné centrá budú očkovať do konca roka už len dva dni. Ako a kde sa bude očkovať počas sviatkov?

„Ak ti naozaj na tvojich rodičoch či starých rodičoch záleží, pošli ich okamžite na tretiu dávku,“ vyzýval minister financií Igor Matovič (OĽaNO) v stredu ráno na svojom Facebooku.

Záujemcov o tretiu dávku je však aktuálne viac ako voľných termínov. Očkovacie centrá si dávajú vianočnú prestávku v očkovaní, nepridávajú ďalšie termíny a zaregistrovaní ľudia čakajú na svoj termín očkovania aj niekoľko dní.

Vo výsledku teda hrozí, že v najbližších sviatočných dňoch a týždňoch výrazne klesnú možnosti očkovania sa, a to napriek importu agresívnejšieho variantu omikron a aj napriek tomu, že vláda motivuje seniorov na očkovanie stovkami eur.

Očkovacie centrá nebudú počas sviatkov posilnené, naopak, zdravotníci si po náročnom roku pandémie berú voľno. Očkovať sa síce bude, ale v menšej miere ako v posledných týždňoch. Väčšina z veľkokapacitných centier bude do konca roka očkovať už len dva dni.

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že očkovanie bude fungovať aj počas vianočných sviatkov: „Ubezpečujeme, že aj medzi sviatkami budú možnosti na očkovanie v každom regióne Slovenska. Presný rozpis zverejníme na webovej stránke ministerstva zdravotníctva v najbližších dňoch,“ povedala hovorkyňa Zuzana Eliášová.

Zatiaľ taký rozpis nezverejnili. Na stránke ministerstva je len zoznam miest, kde vás zaočkujú aj bez registrácie do 24. decembra. Deň pred Štedrým dňom budú očkovať najmä nemocnice a polikliniky, ktoré však budú mať otvorené len pár hodín a väčšinou očkujú len ľudí s registráciou na očkovanie.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský po rokovaní vlády ubezpečil, že očkovacie kapacity budú posilnené aj medzi sviatkami.

„Nemocnice dostali príkaz zo strany ministerstva zdravotníctva, aby očkovali aj v priebehu sviatkov a medzisviatkovom období,“ povedal Lengvarský s tým, že aj kraje prejavili ochotu a veľkokapacitné centrá by mohli otvoriť aj cez sviatky. Bližšie to však minister nekonkretizoval.

Štadión má Vianoce

Najväčšie očkovacie centrum v Bratislave je na Národnom futbalovom štadióne, kam sa minulý týždeň presunuli aj očkovacie kapacity z obchodného centra Aupark.

Aj toto veľkokapacitné centrum má však