Video+foto: FC Liverpool vo finále Ligy majstrov zdolal Tottenham, už v prvej minúte sa pískala jedenástka

• aktualizované 1. júna 23:09

MADRID 1. júna (WebNoviny.sk) – Sobotňajší finálový súboj futbalovej Ligy majstrov 2018/2019 na štadióne Wanda Metropolitano v Madride určil nového európskeho klubového šampióna, ktorým sa stal FC Liverpool.

„The Reds“ zvíťazili nad Tottenhamom Hotspur 2:0, keď skóre stretnutia už v druhej minúte otvoril Mohamed Salah z pokutového kopu, ktorý rozhodca Damir Skomina odpískal už po 25. sekundách zápasu. Druhý gól Liverpoolu v 87. minúte pridal Divock Origi. V sobotu to bolo celkovo siedme finálové stretnutie, v ktorom hrali mužstvá z rovnakej krajiny.

Tottenham a Liverpool sa na európskej pohárovej scéne v minulosti stretli iba tretíkrát. Predtým to bolo v semifinále Pohára UEFA 1972/1973. „The Reds“ v úvodnom zápase doma na Anfielde triumfovali 1:0 a napriek prehre 1:2 v odvete v Londýne postúpili do finále. V ňom si v dvojzápase poradili s nemeckou Borussiou Mönchengladbach (3:0 doma, 0:2 vonku, pozn.) a získali Pohár UEFA.

Liverpool získal v deviatom finále najprestížnejšej európskej klubovej súťaže šiestu trofej, predtým sa tešil v rokoch 2005, 1984, 1981, 1978 a 1977. Vlani takisto bojoval o víťazstvo v Lige majstrov, ale vo finálovom súboji v Kyjeve podľahol Realu Madrid 1:3.

V minulosti v pohárovej Európe vyhralo tri veľké súťaže (LM/EPM, EL/Pohár UEFA a Pohár víťazov pohárov) iba päť klubov – Juventus Turín, Ajax Amsterdam, Bayern Mníchov, FC Chelsea a Manchester United. V sobotu sa do tejto spoločnosti mohol dostať aj Tottenham Hotspur, ktorý má na konte dva triumfy v Pohári UEFA (1972 a 1984) aj jeden v Pohári víťazov pohárov (1963).

Liga majstrov – finále

• štadión Wanda Metropolitano v Madride

Tottenham Hotspur – FC Liverpool 0:2 (0:1)

• hralo sa od 21.00

Góly:
2. – 0:1 M. Salah (pok. kop)
87. – 0:2 D. Origi

strely celkovo (na bránu): 16:14 (8:3) rohové kopy: 8:9, ofsajdy: 3:2, držanie lopty (v %): 61 – 39, rozhodcovia: D. Skomina – J. Praprotnik, R. Vukan (všetci Slovin.)

Zostavy:
Tottenham: Lloris – Trippier, Alderweireld, Vertonghen, D. Rose – Moussa Sissoko (74. Dier), Winks (66. Lucas Moura) – Alli (82. F. Llorente), Eriksen, Son Heung-min – H. Kane
Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson – Henderson, Fabinho, Wijnaldum (62. Milner) – Salah, Firmino (58. Origi), Mané (90. Gomez)

I. polčas

Hlavný rozhodca Damir Skomina už po necelých tridsiatich sekundách ukázal na biely bod. Moussa Sissoko zahral rukou v pokutovom území po centri Sadia Maného a Mohamed Salah v 2. min otvoril skóre stretnutia premenenou penaltou – 0:1. O štvrťhodinu neskôr opäť pohrozili Liverpoolčania.

Pravý obranca Trent Alexander-Arnold nebezpečne vypálil z väčšej vzdialenosti a lopta putovala iba tesne vedľa bránky „kohútov“. V 38. min napodobnil tímového kolegu ďalší krajný bek Andrew Robertson, ktorého delovku musel zneškodniť až francúzsky brankár v službách Tottenhamu Hugo Lloris.

Londýnsky klub v úvodnom dejstve nezamestnal gólmana Alissona Beckera na opačnej strane ihriska. Hráči Hotspur sa viackrát priblížili k šestnástke protivníka, no vo finálnej fáze akcií sa im nedarilo.

II. polčas

Tottenham po prestávke zvýšil aktivitu v ofenzíve a častejšie sa dostával pred liverpoolsku bránku. V 54. min si našiel priestor v pokutovom území Dele Alli, ktorý bez váhania vystrelil halfvolejom, ale napokon trafil iba brániaceho hráča.

Dvadsať minút pred koncom riadneho hracieho času vyšla „The Reds“ jednoduchá kombinácia. Striedajúci James Milner sa uvoľnil na hranici šestnástky a jeho strela ľavačkou takmer zarmútila fanúšikov z anglickej metropoly.

„Kohúti“ v závere vsadili všetko na útok a vypracovali si niekoľko nádejných príležitostí. V 80. min najskôr z diaľky nepríjemne vystrelil Son Heung-min, o niekoľko sekúnd neskôr ohrozil Alissona aj jeho krajan Lucas Moura.

V 85. min zahrával priamy kop z hranice pokutového územia Christian Eriksen a brankár Liverpoolu vytiahol veľmi dôležitý zákrok. Krátko potom dal výsledku definitívu Divock Origi, ktorý prekonal Llorisa presnou strelou k žrdi – 0:2.

1973: AJAX AMSTERDAM – Juventus Turín (v Belehrade) – 1:0
1974: BAYERN MNÍCHOV – Atletico Madrid (v Bruseli) – 1:1 po predĺžení, opakovaný zápas 4:0
1983: HAMBURGER SV – Juventus Turín (v Aténach) -1:0
1984: FC LIVERPOOL – AS Rím (v Ríme) – 1:1 po predĺžení, 4:2 na strely zo značky pok. kopu
1985: JUVENTUS TURÍN – FC Liverpool (v Bruseli) – 1:0
1986: STEAUA BUKUREŠŤ – FC Barcelona (v Seville) – 0:0 po predĺžení, 2:0 na strely zo značky pok. kopu
1987: FC PORTO – Bayern Mníchov (vo Viedni) – 2:1
1988: PSV EINDHOVEN – Benfica Lisabon (v Stuttgarte) – 0:0 po predĺžení, 6:5 na strely zo značky pok. kopu
1989: AC MILÁNO – Steaua Bukurešť (v Barcelone) – 4:0
1990: AC MILÁNO – Benfica Lisabon (vo Viedni) – 1:0
1991: CZ BELEHRAD – Olympique Marseille (v Bari) – 0:0 po predĺžení, 5:3 na strely zo značky pok. kopu
1992: FC BARCELONA – Sampdoria Janov (v Londýne) – 1:0 po predĺžení

Liga majstrov (LM)

1993: OLYMPIQUE MARSEILLE – AC Miláno (v Mníchove) – 1:0
1994: AC MILÁNO – FC Barcelona (v Aténach) – 4:0
1995: AJAX AMSTERDAM – AC Miláno (vo Viedni) – 1:0
1996: JUVENTUS TURÍN – Ajax Amsterdam (v Ríme) – 1:1 po predĺžení, 4:2 na strely zo značky pok. kopu
1997: BORUSSIA DORTMUND – Juventus Turín (v Mníchove) – 3:1
1998: REAL MADRID – Juventus Turín (v Amsterdame) – 1:0
1999: MANCHESTER UNITED – Bayern Mníchov (v Barcelone) – 2:1
2000: REAL MADRID – FC Valencia (v Paríži – St. Dennis) – 3:0
2001: BAYERN MNÍCHOV – FC Valencia (v Miláne) – 1:1 po predĺžení, 5:4 na strely zo značky pok. kopu
2002: REAL MADRID – Bayer Leverkusen (v Glasgowe) – 2:1
2003: AC MILÁNO – Juventus Turín (v Manchestri) – 0:0 po predĺžení, 3:2 na strely zo značky pok. kopu
2004: FC PORTO – AS Monaco (v Gelsenkirchene) – 3:0
2005: FC LIVERPOOL – AC Miláno (v Istanbule) – 3:3 po predĺžení, 3:2 na strely zo značky pok. kopu
2006: FC BARCELONA – Arsenal Londýn (v Paríži) – 2:1
2007: AC MILÁNO – FC Liverpool (v Aténach) – 2:1
2008: MANCHESTER UNITED – FC Chelsea (v Moskve) – 1:1 po predĺžení, 6:5 na strely zo značky pok. kopu
2009: FC BARCELONA – Manchester United (v Ríme) – 2:0
2010: INTER MILÁNO – Bayern Mníchov (v Madride) – 2:0
2011: FC BARCELONA – Manchester United (v Londýne) – 3:1
2012: Bayern Mníchov – FC CHELSEA (v Mníchove) – 1:1 po predĺžení, 3:4 na strely zo značky pok. kopu
2013: Borussia Dortmund – BAYERN MNÍCHOV (v Londýne) – 1:2
2014: REAL MADRID – Atlético Madrid (v Lisabone) – 4:1 po predĺžení
2015: Juventus Turín – FC BARCELONA (v Berlíne) – 1:3
2016: REAL MADRID – Atlético Madrid (v Miláne) – 1:1 po predĺžení, 5:3 na strely zo značky pok. kopu
2017: Juventus Turín – REAL MADRID (v Cardiffe) – 1:4
2018: REAL MADRID – FC Liverpool (v Kyjeve) 3:1