Video+foto: Mohutný požiar ničí Notre Dame v Paríži, slávnu katedrálu možno nezáchrania (aktualizované)

  • aktualizované 15. apríla, 22:49

PARÍŽ 15. apríla (WebNoviny.sk) –  V katedrále Notre-Dame v Paríži vypukol v pondelok podvečer požiar. V oblasti sa momentálne odohráva veľká operácia na jej uhasenie. Okolie budovy evakuovali a na mieste zasahuje viac ako 400 hasičov.

Francúzske ministerstvo vnútra však pripustilo, že katedrálu sa možno už nebude dať zachrániť. Podobné slová volil aj šéf parížskych požiarnikov Jean-Claude Gallet, ktorý povedal, že nie je isté, či sa jeho ľuďom podarí zabrániť plameňom, aby sa dostali aj do tých častí budovy, ktoré boli zatiaľ pred požiarom uchránené.

Aj hovorca katedrály Notre-Dame André Finot v rozhovore s francúzskymi novinármi varoval, že z celej budovy podľa neho „nezostane nič“.

Ikonická vežička sa zrútila

Na záberoch vidno, ako sa z vyše 850-ročnej gotickej katedrály valí oheň a oblaky dymu, obloha nad Parížom je zafarbená na oranžovo, v okolí srdcervúceho výjavu podľa britskej BBC stoja stovky Francúzov a väčšinou mlčky a so slzami v očiach sledujú situáciu.

Video: Požiar katedrály Notre Dame v Paríži

[embedded content]

Požiar podľa francúzskych médií vypukol pred siedmou hodinou večer. Masívny požiar, ktorý najprv bolo vidno len v časti katedrály, sa postupne rozšíril do celého objektu. Veža, ktorá sa týčila do výšky 96 metrov, sa následne zrútila, podobne ako strecha katedrály.

Príčina požiaru zatiaľ nie je známa, podľa médií by však mohol súvisieť s renovačnými prácami. Parížsky prokurátor už spustil vyšetrovanie príčiny požiaru.

Macron zrušil prejav k národu

Na miesto rýchlo pricestoval aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý na poslednú chvíľu zrušil plánovaný pondelňajší prejav k národu.

Na mieste tragédie Macron vyhlásil, že jeho myšlienky sú „so všetkými katolíkmi a so všetkými Francúzmi“. „Tak, ako všetci moji spoluobčania, som dnes smutný, keď vidím, ako horí táto súčasť nás všetkých,“ dodal francúzsky prezident.

Parížska starostka Anne Hidalgo situáciu označila za „strašný požiar“ a vyzvala ľudí na mieste, aby rešpektovali ohraničenie, ktoré postavili hasiči, aby zaistili ich bezpečnosť.

K  požiaru sa na Twitteri vyjadril aj americký prezident Donald Trump, ktorý uviedol, že je to hrozný pohľad a  parížskym hasičom radil, aby hasili zo vzduchu.

Aj Parížania sú rozhorčení a pýtajú sa, prečo proti obrovskému požiaru nepoužijú lietadlá alebo vrtuľníky s vodnými vakmi, čo je väčšinou najefektívnejší spôsob hasenia požiarov. Ich hnev sa snaží zmierniť francúzska vládna agentúra pre výnimočné situácie a odborníci vysvetľujú, že v tomto prípade použitie vodných vakov nie je možné, pretože by to mohlo spôsobiť zrútenie sa celej budovy.

Peter Pellegrini na sociálnej sieti Facebook uviedol, že požiar Notre Dame je obrovskou kultúrnou stratou pre Francúzsko. „Každé vyčíňanie živlov, ktoré ničí prácu ľudských rúk, je poľutovaniahodné. O to smutnejšie je, ak ohňu padajú za obeť nevyčísliteľné historické a kultúrne hodnoty. Pri pohľade na horiacu svetoznámu parížsku katedrálu Notre Dame je mi mimoriadne smutno a moje myšlienky smerujú k francúzskemu ľudu,“ napísal slovenský premiér.

Francúzska katolícka cirkev vlani odštartovala naliehavú zbierku s cieľom získať financie na záchranu katedrály, ktorá sa začala rozpadať. Slávnu katedrálu budovali desiatky rokov od roku 1163. Je najnavštevovanejšou pamiatkou v Paríži a ročne si ju pozrie zhruba 14 miliónov ľudí.

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne