Vila pre predsedu parlamentu zostane neobývaná, Danko nechce využívať štátne peniaze na bývanie

Vila, ktorú v lete pre svojho predsedu odkúpila Národná rada SR od štátnej akciovky Správa služieb diplomatického zboru za 2,6 milióna eur, bude neobývaná. Ako pre agentúru SITA uviedol riaditeľ odboru komunikácie kancelárie NR SR Tomáš Kostelník, predseda parlamentu Andrej Danko ju neplánuje využívať.

Úloha pre Lajčáka

Štvorpodlažná vila s rozsiahlym pozemkom sa nachádza na Gorazdovej ulici v Bratislave. O jej nákupe rozhodla vláda ešte v roku 2018 na návrh ministerstva zahraničných vecí, ku kúpe došlo v júli tohto roka. Jednu vilu, ktorá je neobývaná a chátra, štát vlastní aj na Slavíne, určená je pre hlavu štátu.

„Predseda NR SR Andrej Danko nebude predmetný objekt na Gorazdovej ulici využívať, nebude v ňom bývať,“ uviedol Kostelník. Dodal, že Danko nevyužíva a nikdy nevyužíval štátne peniaze určené na bývanie predsedu parlamentu. Na otázky agentúry SITA, ako bude teda objekt využívaný a prečo ho kancelária NR SR kúpila, ak tam Danko neplánoval bývať, neodpovedal.

Kúpa rezidenčného objektu vo vilovej štvrti Horský park vyplynula z úlohy ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (Smer-SD), ktorý mal nájsť vhodné bývanie pre najvyšších ústavných činiteľov.

Objekt prešiel rekonštrukciou

Podľa kúpnej zmluvy ide o štvorpodlažný objekt so suterénom a tromi nadzemnými podlažiami so stanovou strechou vybudovaný v roku 1943. K budove patrí rozsiahly pozemok s výmerou 1 831 štvorcových metrov.

„Objekt v rokoch 2001 – 2002 prešiel významnou rekonštrukciou a patrí medzi reprezentačné objekty svojho druhu,“ uvádza sa v znaleckom posudku, ktorý je súčasťou kúpnej zmluvy.

Vila donedávna slúžila japonskému veľvyslancovi. Po vypršaní zmluvy s predošlým nájomníkom ju odkúpila Národná rada SR od štátnej akciovej firmy Správa služieb diplomatického zboru za 2,6 milióna eur. V minulosti takto kúpil vilu na Slavíne za 36 miliónov korún (1,2 milióna eur) prezident Rudolf Schuster. Ten v nej býval do roku 2004. Schusterovi nástupcovia Ivan Gašparovič a Andrej Kiska vilu v Bratislave nevyužívali a dnes je v havarijnom stave.

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne