Z väznice v USA pustili zahraničnú agentku z Ruska, snažila sa infiltrovať do NRA

Z väznice v meste Tallahassee na americkej Floride v piatok prepustili Rusku Mariu Butinu, ktorú minulý rok uväznili po tom, ako sa priznala, že koná v záujme ruských spravodajských služieb. Celý prípad bol od začiatku dosť nejasný, o pôsobení tejto ženy v USA sa vie len to, že sa ako fanúšička zbraní snažila o blízky kontakt s významnými predstaviteľmi Národnej asociácie vlastníkov zbraní (NRA), čo je nesmierne vplyvná organizácia bojujúca proti snahám obmedziť vlastníctvo zbraní.

Priznala k spiknutiu

Veľkým podporovateľom NRA je aj americký prezident Donald Trump a tesné vzťahy s ňou má množstvo vysokopostavených členov Trumpovej Republikánskej strany. Práve k významným predstaviteľom republikánov sa chcela Butina cez kontakty v NRA údajne prepracovať.

Rusku zajali Američania v júli 2018 a v novembri, po tom, ako sa priznala k spiknutiu a k tomu, že je zahraničným agentom, ju odsúdili na 18-mesačné väzenie. Časť z neho si „odkrútila“ už vo vyšetrovacej väzbe, a ďalšiu časť jej odpustili za vzorné správanie vo väzení, informuje agentúra The Associated Press (AP).

Putin poprel konanie na príkaz z Moskvy

O prípad sa minulý rok intenzívne zaujímal aj ruský prezident Vladimir Putin, ktorý poprel, že by žena konala na príkaz či s vedomím Moskvy, a jej zatknutie a väznenie ostro kritizoval. „Nie je vôbec jasné, z čoho bola obvinená alebo akého zločinu sa dopustila. Zatkli ju a dali túto ženu do väzenia. Ale nemali na ňu nič, takže, aby nevyzerali úplne hlúpo, dali jej 18 mesiacov, aby ukázali, že je z niečoho vinná,“ komentoval túto kauzu minulý rok Putin.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a z webstránky britského denníku The Guardian.

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne