Americkí generáli navrhli, aby v Afganistane zostalo vyše dvetisíc vojakov

Generál Mark Milley, predseda Zboru náčelníkov štábov, a veliteľ amerických síl na Blízkom východe generál Kenneth McKenzie pred senátnym výborom pre ozbrojené sily vypovedali, že osobne odporučili, aby na území Afganistanu zostalo približne 2500 amerických vojakov, ktorí by zabránili pádu vlády v Kábule a návratu Talibanu k moci.

Ako pripomenula agentúra Reuters, prezident USA Joe Biden v auguste odmietol, že by takéto odporúčanie dostal.

Biden v apríli nariadil kompletné stiahnutie vojsk z Afganistanu do 11. septembra v nadväznosti na dohodu o ukončení prítomnosti amerických jednotiek v krajine, ktorú s Talibanom dosiahol bývalý prezident Donald Trump.

UN Libya Čítajte viac Kubiš: Vývoj v Afganistane ma vôbec neprekvapil

Milley, McKenzie a americký minister obrany Lloyd Austin predstúpili v utorok pred senátny výbor pre ozbrojené sily v súvislosti s chaotickým odsunom vojakov z Afganistanu.

Milley uviedol, že Taliban „bol a zostáva teroristickou organizáciou a stále neprerušil vzťahy s al-Káidou“, ktorá používala Afganistan ako základňu pri plánovaní útokov z 11. septembra 2001 na New York a Washington.

Podľa agentúry AP dodal, že existuje „veľmi reálna možnosť“, že sa pod vládou Talibanu v Afganistane znova vytvoria miestne pobočky teroristických organizácií al-Káida alebo Islamský štát (IS), ktoré môžu pre USA predstavovať teroristickú hrozbu.

Pri spätnom pohľade podľa Austina americká vláda príliš verila svojej schopnosti vybudovať životaschopnú afganskú vládu. „Skutočnosť, že sa afganská armáda, ktorú sme s našimi partnermi vycvičili, jednoducho rozpustila – v mnohých prípadoch bez jediného výstrelu – nás všetkých prekvapila,“ uviedol šéf Pentagónu. „Bolo by nečestné tvrdiť opak,“ dodal.

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne

Scroll to Top