Výhody a nevýhody krmiva pre psov lisovaného za studena

Rodičia domácich miláčikov si môžu vybrať zo širokej škály možností stravy pre svojich chlpatých miláčikov. Od bežných suchých krmív pre zvieratá až po krmivá bez obilnín, vegetariánske, lisované za studena a na báze hmyzu – zoznam je dlhý. Tento článok sa zameriava na krmivo pre psov lisované za studena a na to, či je pre vášho chlpáča lepšou voľbou ako štandardné granule.

Štandardné krmivo vs. krmivo pre psov lisované za studena 

Krmivo pre psov lisované za studena sa vyrába alternatívnym spôsobom varenia, pri ktorom sa granule lisujú za studena pri nízkej teplote, zvyčajne v rozmedzí 45 až 80 stupňov Celzia. 

Na rozdiel od štandardných granúl si krmivo lisované za studena môže zachovať podstatne viac živín, pretože pri varení bežných granúl sa používajú extrémne vysoké teploty, ktoré často zničia všetky potrebné vitamíny. 

Približne 95 % súčasných komerčných krmív pre psov sa vyrába tzv. extrudovaním, ktoré je pohodlnejšie a cenovo dostupnejšie. 

Krmivo pre psov lisované za studena sa vyrába alternatívnym spôsobom varenia, pri ktorom sa granule lisujú za studena pri nízkej teplote, zvyčajne v rozmedzí 45 až 80 stupňov Celzia.

Výhody krmiva pre psy lisovaného za studena

Krmivá pre psov vyrobené metódou lisovania za studena ponúkajú nasledujúce výhody, ktoré si vy aj váš pes určite zamilujete:

Najbližšie k surovej strave 

Krmivo pre psov lisované za studena patrí medzi najlepšie suché alternatívy surovej stravy, ktoré môžete nájsť, a to všetko vďaka tomu, že sa vyrába z podobných prírodných surovín. Pravdou je, že mnohí ľudia naozaj nemôžu dávať svojim domácim miláčikom surovú stravu každý deň. 

Jednak je to drahé a jednak nepraktické. Takisto každodenná manipulácia so surovým mäsom môže predstavovať riziko pre deti, tehotné ženy, starších ľudí a osoby so zníženou imunitou. 

Technikou lisovania za studena sa možno zbaviť týchto nebezpečenstiev a zároveň zachovať všetky živiny, ktoré sa nachádzajú v surových zložkách, medzi ktoré patria vitamíny, antioxidanty, tuky, vláknina a enzýmy citlivé na teplo. Vďaka bohatej chuti za studena lisovaných granúl je to skvelá voľba, ak máte vyberavého jedáka alebo jedáka, ktorý uprednostňuje surové mäso pred tradičnou suchou stravou. 

Vyšší obsah živín 

Varenie pri nižších teplotách môže pomôcť zachovať prirodzené živiny, vitamíny a škrob. Keď sa zložky krmiva pre domáce zvieratá varia pri vysokých teplotách, dochádza k rozkladu vitamínov, vlákniny, bielkovín a ďalších živín. Tým sa krmivo stáva ťažšie stráviteľným a menej výživným. Varenie pri nízkych teplotách môže pomôcť zachovať živiny a vytvoriť zdravšie krmivo pre vaše milované domáce zvieratá.

Na rozdiel od štandardných granúl si krmivo lisované za studena môže zachovať podstatne viac živín, pretože pri varení bežných granúl sa používajú extrémne vysoké teploty, ktoré často zničia všetky potrebné vitamíny.

Ľahšie trávenie 

Keďže krmivo pre psov lisované za studena si zachováva viac vody, psy tento druh granúl trávia ľahšie ako tradičné suché granule. Okrem toho majú granule lisované za studena tendenciu rozpúšťať sa od vonkajšej strany smerom dovnútra. To znamená, že sa nerozťahujú, keď ich váš pes zje. 

Práve vďaka tomu je krmivo lisované za studena skvelou voľbou pre citlivé zvieratá, pretože psy ho rýchlejšie rozkladajú, čo vedie k rýchlejšiemu vstrebávaniu živín bez toho, aby spôsobovalo nadúvanie. Niektoré plemená sú geneticky predisponované k poruchám trávenia a nadúvaniu. Krmivo lisované za studena však môže týmto problémom ľahko predísť. 

Cenovo výhodné

Na rozdiel od tradičných granúl nájdete v krmive lisovanom za studena viac živín. To znamená, že na každé kŕmenie môžete použiť až o 30 % menej krmiva. To vám pomôže ušetriť viac peňazí v budúcnosti. 

Šetrné k životnému prostrediu

Výrobný proces extrudovaných granúl, ktorý je medzi majiteľmi domácich zvierat veľmi žiadaný, má, žiaľ, značne negatívny vplyv na planétu. Výrobcovia krmív pre psov vo svojich zmesiach často používajú hospodárske zvieratá a obilie, vďaka čomu väčšina bežných krmív pre psov nie je udržateľná ani ekologická. 

Pri výrobe za studena lisovaných granúl sa nespotrebúva toľko neobnoviteľných zdrojov a vody a nie je to záťaž pre Zem. Preto by každý majiteľ domáceho maznáčika mohol zvážiť prechod na možnosti, ktoré sú šetrnejšie k životnému prostrediu, ako napríklad bielkoviny na báze hmyzu. 

Krmivo pre psov lisované za studena patrí medzi najlepšie suché alternatívy surovej stravy, ktoré môžete nájsť, a to všetko vďaka tomu, že sa vyrába z podobných prírodných surovín.

Nevýhody krmiva pre psy lisovaného za studena 

S rastúcou popularitou za studena lisovaných krmív pre psov v mnohých častiach sveta začína čoraz viac spoločností prichádzať aj s vlastnými verziami granúl. Výsledkom je, že kvalita sa zvyčajne berie len ako vedľajšia myšlienka, keď sa ponáhľajú s uvedením výrobku na trh. 

Niektoré značky môžu napríklad v snahe ušetriť, nakupovať mäso, ktoré iná spoločnosť spracovala pri vyšších teplotách. To je dôvod, prečo ak plánujete prejsť na krmivo lisované za studena pre svojho psa, musíte si urobiť domácu úlohu a hľadať značku, ktorá používa len správne výrobné postupy a kvalitné zložky. 

Keďže sa krmivo pre domáce zvieratá lisované za studena vyrába pri nižších teplotách, existuje aj vyššie riziko bakteriálnej kontaminácie. Aj keď to zvyčajne nie je pre domáce zvieratá nebezpečné, predsa len by to majitelia domácich zvierat mali vedieť a pamätať na to. 

V tejto súvislosti je potrebné upozorniť ešte na jednu vec, a to, že kvôli vyššiemu obsahu vody môžu mať za studena lisované granule aj zvyčajne kratšiu trvanlivosť v porovnaní s bežným krmivom pre psov, ktorá je približne 6 mesiacov. 

Ako si vybrať kvalitné krmivo pre domáce zvieratá lisované za studena

Ako sme už spomenuli, krmivo pre domáce zvieratá lisované za studena sa v súčasnosti stáva čoraz populárnejším, čo v podstate znamená, že sa všade objavuje množstvo rôznych možností ako húb po daždi. To vás môže zmiasť alebo dokonca úplne ohromiť. No nemusí to tak byť. 

Pri nákupe za studena lisovaného krmiva pre vášho psa musíte v prvom rade skontrolovať zoznam zložiek. Musíte sa uistiť, že ste si vybrali také, ktoré obsahujú vysokokvalitný zdroj bielkovín. 

Slová ako wild-caught (ulovený vo voľnej prírode), grass-fed (kŕmený trávou) alebo organic (organický) sú dobrým znakom toho, že svojmu psovi dávate šancu dostať mäso najvyššej kvality. Takisto nezabudnite preskúmať zaručenú analýzu, aby ste sa uistili, že je v ňom obsah bielkovín, ktorý zodpovedá potrebám vášho šteňaťa. 

V krmive bude aj veľa ďalších zložiek a niektoré z nich môžu poskytnúť prospešné dodatočné živiny do stravy vášho domáceho maznáčika. Za studena lisované oleje, bylinky, zelenina, ovocie a dokonca aj riasy môžu byť tiež skvelými zdrojmi omega-6 alebo omega-3 mastných kyselín a všetkých tých vitamínov, ktoré by ste si priali, aby ste si ich tiež zaobstarali.

Skvelým nápadom môže byť aj vyhýbať sa potravinám s veľkým obsahom plnidiel, prílišným množstvom konzervačných látok, nadmerným množstvom aditív a zbytočných dochucovadiel. Dobre vyvážené a správne vyrobené krmivo pre psov lisované za studena sa na rozdiel od iných krmív urobí výživným, chutným a príťažlivým len vďaka svojim základným zložkám bez toho, aby bolo potrebné ho objemovo dopĺňať.

Príspevky z rovnakej kategórie: