Bodka za hororom v Rudne. Ľudia postihnutí povodňou konečne dostanú od štátu peniaze

Hororové zábery valiacej sa vody, ktorá si razila cestu celou dedinou, obleteli v máji celé Slovensko. Živel strhával autá a cez záhrady či dvory sa rútil do domov. Mnohým zničil takmer všetko, čo doma mali. Ľudia si potom svojpomocne opravovali aspoň to najnutnejšie, no často museli siahnuť hlboko do svojich úspor alebo sa zadlžili. Na finančnú pomoc od štátu čakali sedem mesiacov a teraz, tesne pred Vianocami, sa jej konečne dočkajú.

Povodeň v Rudne nad Hronom mala katastrofálne...

Povodeň v Rudne nad Hronom mala katastrofálne...

Starosta Rudna nad Hronom Marián Šurjanský potvrdil, že jednorazovú výpomoc vo výške viac ako 250-tisíc eur má dostať obec na svoj účet ešte pred sviatkami. Peniaze budú vyplatené z ministerstva vnútra.

„Prerozdelíme to podľa toho, ako si ľudia nahlásili škodu. Tá musela byť potvrdená verifikačnou komisiou, ktorá zhodnotila, či to zodpovedá realite. Následne, podľa čestných prehlásení, budú určité sumy posielané ľuďom na účty,“ vysvetlil starosta.

Objasnil, že podľa zákona o civilnej ochrane sú uprednostňované sociálne vylúčené skupiny. Do takých patria napríklad matky samoživiteľky, obyvatelia v hmotnej núdzi, zdravotne ťažko postihnutí či poberatelia starobného dôchodku. Počet tých, ktorí v Rudne dostanú už čoskoro na účet finančnú čiastku, je viac ako štyridsať.

„Dokopy je to 43 položiek. Ide o rôzne sumy. Niekto mal škodu v hodnote 20-tisíc eur, iný len bagateľ,“ ozrejmil starosta. Celkovo je však v obci postihnutých 73 domácností, takže zvyšných tridsať sa do zoznamu odškodnených aktuálne nedostalo. „No a šesť žiadostí bolo vyradených hneď, lebo išlo o podnikateľov alebo mali škody len na hnuteľnom majetku, čiže na autách,“ povedal Šurjanský.

VIDEO: Pretrhnutie hrádze v Rudne. (máj 2021)

Bez topánok

Medzi najviac poškodených, pre ktorých je finančný príspevok radostnou predvianočnou správou, patrí dôchodkyňa Iveta Suchanová. „Voda nám vyvalila vchodové dvere a dostala sa do celého domu. Vedrom som

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne

Scroll to Top