Rýchle tipy na lov s nočným videním

Nácvik nastavovania v tme

Pri používaní nočného videnia je tréning zásadný, pretože nikdy nestačí, ak trénujete s prístrojom iba počas dňa. Pretože ho budete používať najmä v tme, bolo by lepšie, keby ste sa teda s vašim prístrojom zoznámili počas noci, kedy nevidíte, čo robíte. Je to ešte dôležitejšie, keď vykonávate úpravy, aby ste poskytli priestor pre rôzne vzdialenosti, zmenili farebný profil alebo upravili zoom pri love v noci.

Zachovanie dobrého očného reliéfu 

Keď používate prístroj na nočné videnie, vaše videnie nie je obmedzené len na vzdialenosť, pretože môže výrazne obmedzovať aj periférne videnie. To znamená, že si musíte ešte viac všímať situáciu. Bezpečnosť je pri nočnom love mimoriadne dôležitá. Obmedzená viditeľnosť môže znížiť vaše povedomie o situácii, ktorá môže zvýšiť riziko náhodného zametenia pažby alebo ešte horšie.

Tepelné nočné videnie
Tepelné nočné videnie

Toto zníženie periférneho videnia môže dosiahnuť až 60 %. Po tomto konštatovaní musíte mať prístroj v dostatočnej vzdialenosti od očnej jamky podobne ako ďalekohľad. Obmedzené zorné pole totiž znamená väčšiu pravdepodobnosť, že do niečoho narazíte. Keď je medzi zariadením a vami dostatok priestoru, budete mať lepší prehľad, pretože jednotka dostala určitú rezervu. 

Prečítajte si aj nasledujúci článok: Ako čítať topografické mapy?

Topografická mapa vám nielen ukáže, kde sa v krajine vyskytujú zmeny nadmorskej výšky, ale tiež vám povie, aké sú tieto zmeny postupné alebo strmé. Ak je na mape s indexom 20 stôp zobrazená krajina ako séria 10 sústredných čiar, ktoré sú tesne za sebou, môžete očakávať, že zmena výšky o 200 stôp nastane rýchlejšie, ako keď je na veľkej ploche mapy nakreslených 10 vrstevníc podobnej mierky. 

Poskytnite svojim očiam správny tréning 

Vzhľadom k tomu, že vaše očné svaly budú pri sledovaní neprirodzene filtrovanej sady šošoviek napäté pri pohybe, odporúča sa cvičiť oči, aby si zvykli na všetky zmeny, ktoré pri prechádzaní jednotkou nočného videnia zažijete. Odporúča sa začať prvých niekoľko lovov s polhodinou za optikou a ďalšie polhodinou mimo nej. Zvýšte užívanie približne o 15 minút, aby ste zabránili namáhaniu zraku a bolestiam hlavy.

Video: Poľovačka na diviaky (nočné videnie)

Ako je to s termálnou optikou?

Keďže nočné videnie a termálna optika majú rôzne funkcie, existujú tiež rôzne platné pravidlá. Namiesto akumulácie svetla a následného nasmerovanie do optiky pre zlepšenie videnia tepelná optika presne určí tepelnej podpisy z objektov a potom tieto rôzne teplotné podpisy premietne ako konkrétne farby vo farebnej škále. 

Prečítajte si aj nasledujúci článok: Výhody a nevýhody krmiva pre psov lisovaného za studena

Rodičia domácich miláčikov si môžu vybrať zo širokej škály možností stravy pre svojich chlpatých miláčikov. Od bežných suchých krmív pre zvieratá až po krmivá bez obilnín, vegetariánske, lisované za studena a na báze hmyzu – zoznam je dlhý. Tento článok sa zameriava na krmivo pre psov lisované za studena a na to, či je pre vášho chlpáča lepšou voľbou ako štandardné granule.

Tipy pre zameriavanie

Existuje niekoľko dôvodov, prečo môže byť problém zamerať pušku s termovíznou optikou. Prvým je otázka detekcie tepelnej stopy z papierového cieľa. Pri nulovaní sa odporúča použiť ako cieľ kuchynskú panvicu alebo plech na koláče, pretože kov bude v optike vykazovať inú tepelnú signatúru, odlišnú od okolitej teploty.

Príspevky z rovnakej kategórie: