Foto: Na zhromaždení Za Slušné Slovensko v Banskej Bystrici prečítali aj list matky zavraždenej Martiny

BANSKÁ BYSTRICA 21. februára (WebNoviny.sk) – Na pamiatku mladého investigatívneho novinára Jána Kuciaka, ktorého aj s jeho priateľkou Martinou Kušnírovou pred rokom zavraždili, sa vo štvrtok o 17. hodine na Námestí SNP v Banskej Bystrici zhromaždilo približne tritisíc ľudí.

Podujatie pod názvom Nezabudneme, pokračujeme. Rok od vraždy Jána a Martiny sa uskutočnilo v deň výročia chladnokrvnej vraždy. Pred pódiom predstavili organizátori neviditeľný nápis „All for Jan and Martina“ autorky Gabriely Birošovej.

Nápis vytvorený špeciálnym náterom sa zjavuje len za daždivého počasia, preto ho počas prezentácie museli poliať vodou. Námestie pod Urpínom ozvláštnili aj ďalšie vizuálne diela monitorujúce kultúrno-politické dianie, ktoré sú súčasťou mikrofestivalu Percepcia. Usporiadatelia rozdávali účastníkom papierové ruže vytvorené symbolicky z novinového papiera.

Autorská báseň Jána Kuciaka

Na pódiu sa vystriedali niekoľkí rečníci, ktorí okrem spomienky zrekapitulovali, čo sa za rok udialo, pripomenuli aktuálne problémy a stav vyšetrovania vraždy.

Na úvod prečítali list od matky zavraždenej Martiny. Autorskú báseň Jána Kuciaka s názvom „Nezomriem“ predniesla Ivana Kováčová z bábkového divadla. „Odvtedy sa zmenila iba fasáda na našom štátnom dome, ale všetko za ňou ostalo nezmenené a všetko pokračuje,“ uviedla k tomu, čo sa za rok zmenilo bývalá ombudsmanka Jana Dubovcová.

Banskobystričanom sa prihovoril aj novinár Andrej Bán, ktorý v reakcii na Kuciakovu vraždu išiel na východné Slovensko odhaľovať podnikanie Talianov Vadalovcov a Rodovcov v agrobiznise.

Umelecké diela na námestí

Hudobne program doplnila kapela Džipsís & Gádžos a Kapela Zuzany Mikulcovej. Na výročie vraždy sa občania stretli na námestiach vo viac ako 30 mestách na Slovensku, ale aj vo viac ako 20 mestách v zahraničí.

Zhromaždenie: Za slušné Slovensko Banská Bystrica
Účastníci protestného zhromaždenia Nezabudneme! – Pokračujeme! organizovaného iniciatívou Za slušné Slovensko pri príležitosti 1. výročia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na banskobystrickom Námestí SNP. Banská Bystrica, 21. február 2019.Foto: SITA/Jakub Julény

Pre Banskobystričanov pripravila Záhrada – CNK mikrofestival Percepcia, ktorý je venovaný Jánovi a Martine. Usporiadatelia už dopoludnia vystavili diela vizuálnych umelcov i dokumentaristov, ktoré vychádzajú z kultúrno-politického diania v našej krajine.

Zhromaždenie: Za slušné Slovensko Banská Bystrica
Pietna spomienka počas protestného zhromaždenia Nezabudneme! – Pokračujeme! organizovaného iniciatívou Za slušné Slovensko pri príležitosti 1. výročia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na banskobystrickom Námestí SNP. Banská Bystrica, 21. február 2019.Foto: SITA/Jakub Julény

Maľbu, svetelné objekty, inštalácie, projekcie, interaktívne diela i objekty samotné sa nachádzali na dvoch stanovištiach Záhrady a časť preniesli usporiadatelia aj na Námestie SNP.

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne