Hlina prekopal kandidátku KDH, chce, aby jej členovia súperili o preferenčné krúžky

KDH sa za posledné štyri roky výrazne zmenilo. Vidieť to už na prvej dvadsiatke mien ich zverejnenej kandidátky. S prvou dvadsiatkou spred štyroch rokov má spoločné len tri mená – Miroslava Szitová, Eva Grey a Pavol Zajac, všetci traja sú členovia predsedníctva strany.

Takto výrazne obmeniť členov a hierarchiu v strane a zostaviť celkom novú kandidátku podľa predsedu Alojza Hlinu nebolo jednoduché. „Som rád, že sa to robí raz za štyri roky,“ povedal Hlina. „Najlepší spôsob, ako si vytvárať nepriateľov, je zostavovať kandidátnu listinu.“

KDH totiž svoju kandidátku prvý raz skladalo podľa celkom nového kľúča, takzvaným modulovým spôsobom. To znamená, že je tematicky rozdelená do ôsmich častí.

Za predsedníctvom strany na čele nasleduje dvadsiatka kresťanských a konzervatívnych osobností, až potom krajskí lídri, následne tridsiatka primátorov a starostov, odborníci na zdravotníctvo, školstvo, mladí členovia KDH a na záver päťdesiatka tých, „ktorí chcú pomôcť kresťanskej demokracii“. Hlina hovorí, že tento systém vymyslel on.

Najmenej spokojní s tematickými modulmi boli podľa neho ich čelní predstavitelia, ktorí sú výraznými osobnosťami a verili, že sa dostanú vyššie.

„Možno sa niekto cíti byť dotknutý, niekto viac, niekto menej, taký vie byť život,“ hovorí dnes Hlina. Verí, že členovia modulov si budú robiť kampaň spoločne a ľudia si ich v kandidátke nájdu.

Veľmi vysoko – na druhé miesto kandidátky – sa prebojoval

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne