Mám na účte pár tisíc eur: mám splatiť spotrebák, znížiť hypotéku, či ich radšej investovať?

Piati odborníci na financie vysvetľujú, či je podľa nich výhodnejšie voľné peniaze – napríklad pár stoviek alebo tisícok – použiť na splatenie spotrebného úveru, zníženie hypotéky alebo je lepšie investovať ich do akcií.

Ďalej hovoria, kedy je lepšie nechať sa presvedčiť bankou a investovať peniaze do sporenia, ktoré ponúka.

1. Mám spotrebný úver, ktorý už nejaký čas splácam. Rozmýšľam, či by som tých pár voľných stoviek eur, prípadne tisícku, ktoré mám, mal(a) použiť na jeho zníženie či splatenie, alebo tieto peniaze radšej investovať. Pretože ak budú akciové trhy aj ďalej rásť, môžem niečo zarobiť. Ako mám o tom uvažovať?

2. Je rozdiel v tom, či si mám úver znížiť alebo radšej peniaze investovať, ak ide o hypotéku? Menia niečo na mojom rozhodovaní, ako peniaze použiť, obavy z rastúcej inflácie?

3. Ak mám voľných pár stoviek, mám ich teraz určite investovať, čiže napríklad zvýšiť si pri pravidelnom sporení mesačnú investíciu, alebo čakať na aspoň mierny pokles trhov?

4. Banka mi ponúka investičný produkt, napríklad investovanie do podielového fondu. Ak si už sporím niekde inde, mám investovať aj v banke, lebo možno mi napríklad zníži poplatok za účet? Ak si zatiaľ nikde nesporím, mám investovať do produktu, čo mi núka banka?

Odpovedali:

  • Radoslav Kasík, investičný riaditeľ Finax
  • Pavel Škriniar, ekonóm Fakulty podnikového manažmentu EU v Bratislave
  • Ján Šebo, ekonóm, spoluzakladateľ Oranžovej obálky
  • Vladimír Jurík, investor a bloger (www.peniazesucas.sk)
  • Michal Nalevanko, finančník a šéf analytickej spoločnosti The Benchmark Research & Consultancy

Tu sú odpovede:

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne