Všetko, čo potrebujete vedieť o virtuálnych serveroch

Čo je VPS hosting? Ak o virtuálnych serveroch počujete prvýkrát, ste na správnom mieste! VPS je skratka pre virtuálny privátny server. Táto služba využíva technológiu virtualizácie na poskytovanie vyhradených (súkromných) zdrojov na serveri s viacerými používateľmi.  A hosting VPS je jednou z najpopulárnejších hostingových služieb, ktoré si môžete vybrať pre svoje webové stránky.

Kto používa VPS hosting?  

Je to najbezpečnejšie a najstabilnejšie riešenie v prípadoch zdieľaného hostingu, keď nemáte vyhradený priestor na serveri. Je však v menšom rozsahu a je lacnejší ako prenájom celého servera, čo je ďalšie možné, ale určite drahšie riešenie.

VPS je skratka pre virtuálny privátny server.

VPS hosting Domovanje si zvyčajne vyberajú majitelia webových stránok, ktorí majú stredne veľkú návštevnosť, ktorá presahuje limity klasických zdieľaných hostingových plánov (napríklad služby Register a Aruba), ale napriek tomu nepotrebujú prostriedky dedikovaného servera.

Riešenia VPS, ako napríklad riešenie cPanel, zvyčajne ponúkajú na výber viac ako jeden hostingový plán. Rôzne typy webhostingu totiž umožňujú vykonávať rôzne úrovne prispôsobenia servera. Líšia sa aj cenou, výkonom (napr. časom načítania stránky) a dostupnosťou služieb (napr. časom prevádzky).

VPS hosting vs zdieľaný hosting

Zdieľaný hosting je riešením pre majiteľov webových stránok s nízkou návštevnosťou. Je to riešenie pre väčšinu malých podnikov a blogerov. Pri zdieľanom hostingu zdieľate ten istý fyzický server s niekoľkými ďalšími klientmi hostingovej spoločnosti. Nie sú vám pridelené vyhradené zdroje, pretože vaša stránka beží na rovnakom operačnom systéme ako všetky ostatné.

Pamäť a výpočtový výkon, ktorý môže vaša stránka využívať, je preto ovplyvnený potrebami ostatných používateľov služby. Ak napríklad dôjde k náhlemu nárastu návštevnosti webovej lokality hostovanej na rovnakom serveri, môže sa predĺžiť čas načítania vašej stránky. Nemôžete si ani vybrať vlastný operačný systém alebo iný softvér servera, pretože všetci používatelia používajú rovnakú konfiguráciu. Celkovo je to váš poskytovateľ hostingu, ktorý sa stará o každý aspekt vášho zdieľaného hostingového prostredia.

Zdieľaný hosting si môžete predstaviť ako prenájom, v ktorom zdieľate rovnaký byt s rôznym počtom spolubývajúcich. VPS hosting je stále druh zdieľaného bytu, ale kde má každý svoju vlastnú izbu, kde si môže priestor prispôsobiť svojim potrebám. Môžu si napríklad vybrať farbu stien, nábytku, dekorácií atď.

A hosting VPS je jednou z najpopulárnejších hostingových služieb, ktoré si môžete vybrať pre svoje webové stránky.

VPS hosting vs Cloud hosting

Pri cloudovom hostingu nepoužívate jeden server, ale klaster, ktorý beží v cloude. Na každom serveri v klastri je uložená aktuálna kópia vašej webovej stránky. Keď je jeden zo serverov príliš vyťažený, klaster automaticky presmeruje prevádzku na menej vyťažený server. Výsledkom je, že cloud hosting nemá žiadne výpadky, pretože v klastri je vždy server, ktorý dokáže uspokojiť požiadavky návštevníkov vašich webových stránok.

Je to najbezpečnejšie a najstabilnejšie riešenie v prípadoch zdieľaného hostingu, keď nemáte vyhradený priestor na serveri.

Cloud hosting a VPS hosting sa navzájom nevylučujú. Mnohé hostingové spoločnosti ponúkajú hosting VPS na cloudovej infraštruktúre, pretože táto kombinácia technológií VPS a cloudu vedie k najvyššiemu možnému výkonu a spoľahlivosti v prostredí virtuálneho servera.

Prečítajte si aj nasledujúci článok: Chyby pri nákupe notebooku, ktorým sa treba za každú cenu vyhnúť

Pri výbere najlepšieho notebooku nestačí len skontrolovať špecifikácie. Hoci špecifikácie a jednotlivé recenzie stále zohrávajú dôležitú úlohu pri hľadaní vhodného notebooku pre vaše potreby, stále existuje niekoľko bežných nástrah, s ktorými sa mnohí kupujúci často stretávajú.

VPS hosting vs WordPress hosting

Hosting WordPress je služba ponúkaná špeciálne pre majiteľov stránok WordPress. Obsahuje niekoľko funkcií súvisiacich so systémom WordPress, ktoré môžete využívať len vtedy, ak máte stránku WordPress, napríklad inštaláciu jedným kliknutím, predinštalované doplnky alebo rozhranie príkazového riadka WP. Servery sú nakonfigurované pre potreby WordPress. Poskytovatelia hostingu preto ponúkajú hosting WordPress ako súčasť zdieľaných hostingových služieb.

Hoci je možné vytvoriť web WordPress aj na virtuálnom súkromnom serveri, nemôžete mať prístup k vlastným serverom, ktoré boli nakonfigurované s ohľadom na WordPress. Ak si však pre svoju lokalitu WordPress vyberiete hosting VPS, môžete si nastaviť a nakonfigurovať hostingové prostredie podľa svojich obchodných potrieb.

Jedným z najlepších riešení na trhu je hosting VPS s predinštalovaným panelom cPanel – skutočná sada nástrojov pripravená na spustenie a prevádzku vašej webovej lokality.

Príspevky z rovnakej kategórie: