MediaBrífing: Na SME sú články prvú hodinu zadarmo, Aktuality znižujú platy, Refresher má 5000 predplatiteľov

Dobrý deň. V slovenských médiách sa dejú veľké zmeny, na ktoré sa v dnešnom MediaBrífingu zameriame. Okrem iného sa dočítate:

  • Ako sa darí médiám SME, Aktuality, Joj, RTVS, Refresher, Pravda, Dnes24 a Denník N.
  • Ktoré weby informovali Slovákov o koronavíruse a voľbách.
  • Facebook dá 3 milióny eur európskym médiám.
  • Víťaz a porazený týždňa, titulka týždňa.

Ilustračné foto – TASR

SME: všetky články prvú hodinu zadarmo

Všetky články na webe denníka SME možno čítať prvú hodinu od zverejnenia na titulke aj bez predplatného. Redakcia sa inšpirovala nápadom švédskeho vydavateľstva Mittmedia, o ktorom sme písali v septembri. Mittmedia vlastní sieť regionálnych médií, ktoré sú na webe kompletne zamknuté, zadarmo majú články len prvú hodinu.

„Prvotnou myšlienkou nebolo mať len viac predplatiteľov, ale mať viac denných návštev,“ vysvetlil nový model spoplatnenia Peter Mačinga, člen Predstavenstva vydavateľstva Petit Press vydávajúceho aj denník SME. Smečko teda chcelo efektívnejšie osloviť ľudí, ktorí si z princípu nechcú platiť za obsah na webe. Avšak keďže pre pandémiu koronavírusu médiám dramaticky klesajú príjmy z inzercie a predaja tlačených titulov, vydavateľstvo sa rozhodlo model upraviť a podmieniť čítanie článkov zadarmo registráciou. Kto sa zaregistruje, môže si prečítať celý článok počas prvej hodiny bezplatne. Vydavateľ verí, že sa ich časom podarí skonvertovať na platiacich čitateľov.

Pri prémiových článkoch na titulke SME už vidno časomieru a čitatelia tak vedia, dokedy bude článok odomknutý. Časomiera je aj v každom zamknutom texte.

SME malo koncom minulého týždňa takmer 50-tisíc predplatiteľov, za posledný mesiac ich počet stúpol o 8,7 percenta. V marci 2019 malo SME necelých 36-tisíc predplatiteľov, uviedol Mačinga.

SME zároveň v marci prvý raz v histórii navštívilo viac ako 3 milióny ľudí.


Aktuality: dočasné znižovanie platov o pätinu

Tri milióny návštevníkov prekonal aj spravodajský web Aktuality, v dôsledku krízy však musí vydavateľstvo Ringier Axel Springer SK plošne znižovať platy o 20 percent. Pre zamestnancov platí dočasné zníženie od 15. apríla do konca júna, manažment firmy a novinári z webu Šport.sk

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne