Šírenie nákazy môže zrýchliť falošný pocit, že všetci boli pretestovaní a vonku sa už nepohybujú nositelia nákazy. Pri menšej ostražitosti môže plošné testovanie v najhoršom scenári mať na vývoj epidémie aj opačný než želaný efekt. …

Posledné dni veľa počúvame o zlepšovaní epidemiologickej situácie na Slovensku. PCR testovanie nepochybne ukazuje menej pozitívnych.

Premiér Igor Matovič hovorí, že sme plošným testovaním korone nalomili väzy a zlomili krivku, o zalomenej krivke hovorí aj minister zdravotníctva Marek Krajčí (obaja OĽaNO). Je tu však jeden problém – oficiálne štatistiky o koronavíruse sa robia len z PCR testovania.

Aktuálne čísla z PCR testovania sú však pre plošné testovanie nespoľahlivé, respektíve, nemožno ich systematicky porovnávať s iným časovým obdobím. Plošné testovanie totižto ovplyvnilo vzťah ľudí k PCR testovaniu, hoci s určitosťou nevieme povedať ako.

Môžeme sa iba domnievať, že veľká časť pozitívne testovaných v plošnom testovaní (spolu vyše 57-tisíc pozitívnych za všetky kolá aj s pilotom) nešla na PCR test. To znamená, že nik nehľadá ani ich kontakty – ľudí, ktorí sa plošného testovania zúčastniť nemuseli, respektíve mohli mať falošne negatívny výsledok.

Oficiálne štatistiky aj zostanú nespoľahlivé, dokým

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne