Ako dlho vydrží autobatéria?

Pokiaľ ide o vedenie vozidla a jeho vlastníctvo, je s tým spojených veľa zodpovedností. Okrem toho, že sa dozviete o jej správnej údržbe, je tiež dôležité oboznámiť sa s rôznymi časťami automobilu, ich účelom a kapacitou. Jednou z častí, ktorú majitelia vozidiel často považujú za samozrejmosť, kým neprestane správne fungovať, nie je nič iné ako batéria. Nie všetci ľudia sú si vedomí, že batéria ich vozidla môže skutočne vybiť. Otázkou teraz je, ako dlho vydrží autobatéria?

Ľudia majú častú mylnú predstavu o batériách do automobilov, pretože sú väčšinou nabíjateľné a novšie modely takmer bezúdržbové. Pravdou však je, že autobatérie čoskoro stratia nabitie, a tým stratia schopnosť zapnúť auto, konkrétne zapaľovanie. To znamená, že keď sa batéria v automobile nabije, vaše auto sa nenaštartuje.

Aby ste sa nedostali do nešťastnej situácie, keď batéria vášho automobilu zomrie, práve keď ste uprostred ničoho, a aby ste ho vymenili pred skončením životnosti, je dôležité naučiť sa niečo z základné informácie o autobatériách a ich životnosti.

Autobatéria zvyčajne vydrží 3 až 5 rokov
Autobatéria je najdôležitejšou z elektrických častí automobilu

Priemerné nabitie a životnosť autobatérií

Najnovšie autobatérie boli navrhnuté tak, aby fungovali pri plnom nabití až do doby, kedy konečne zlyhajú. Aj keď je to výhoda, ak sa snažíte dostať do autoservisu alebo späť do garáže pred zlyhaním batérie, znamená to tiež, že sa objavia varovné signály, že sa batéria čoskoro vybije. 

Nie je také ľahké určiť presný dátum, kedy batéria vybije. Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu znížiť alebo predĺžiť životnosť batérie. Nižšie uvádzame niekoľko faktorov, ktoré môžu ovplyvniť životnosť batérie:

  • Extrémne nízke alebo vysoké teploty
  • Čas jazdy
  • Zvýšené elektrické využitie 
  • Stav hnacieho remeňa a alternátora

Musíte mať na pamäti, že žiadna autobatéria nemôže vydržať večne. Nezáleží na tom, či s autom jazdíte každý deň alebo iba v garáži po celý rok, v jednom okamihu musíte vymeniť batériu. Autobatéria zvyčajne vydrží 3 až 5 rokov. 

Ak sa pokúsite používať na batériu dlhšie ako 5 rokov aj pri najlepších jazdných podmienkach, môže to ľahko spôsobiť poruchu batérie bez toho, aby ste si to všimli. To je dôvod, prečo väčšina výrobcov navrhuje päťročný harmonogram výmeny.  

Akonáhle batéria dosiahne 3 a viac rokov, môžete zvážiť jej testovanie. Test batérie je zvyčajne ponúkaný bezplatne v miestnom obchode s autami, kde získate komplexnejšie informácie o batérii automobilu a jej aktuálnom stave. Test batérie tiež umožňuje jasnejšie pochopiť aktuálny stav batérie, aby ste mohli lepšie odhadnúť, kedy je potrebný plán výmeny. 

Varovné príznaky zlyhania autobatérie

Pretože moderné batérie boli navrhnuté tak, aby vyčerpali všetky svoje dostupné kapacity predtým, ako zlyhajú, existuje niekoľko znakov, ktoré vás upozornia, že batéria je takmer vybitá. Staršie batérie majú znížený výkon, spôsobujú stmievanie svetlometov, náhle výkyvy výkonu a sťažujú naštartovanie vozidla.

Autobatéria Goodyear
Autobatéria Goodyear

Najlepším spôsobom, ako zistiť, či si moderná autobatéria vyžaduje nabitie, je sledovať jej vek a vykonať test batérie. Ak teraz môžete skončiť s vybitou batériou alebo v horšom prípade, už nebudete môcť svoje auto vôbec naštartovať. 

Čo sa stane, ak sa batéria v automobile vybije?

Dobrá správa je, že oprava vybitej autobatérie je v porovnaní so zvyškom bežných problémov s autom dosť ekonomický a priamy proces. Existuje niekoľko riešení, niektoré dokonca zadarmo, ktoré vám môžu pomôcť nabiť autobatériu a znova ju používať. 

Video: Návod ako za 10 sekúnd nabiť batériu

U automobilov s manuálnou prevodovkou stačí naštartovanie vozidla zatlačiť, zaradiť druhý prevodový stupeň a po dosiahnutí dostatočnej rýchlosti uvoľniť spojku. Vezmite na vedomie, že na jeho vyriešenie budete pravdepodobne potrebovať určitú pomoc. Na druhej strane, druhé auto a kvalitnú sadu štartovacích káblov nasmerujú dostatok energie na vašu batériu tak, že roztočí štartovací motor. Môžete tiež použiť štartovacie balíčky, ktoré dosiahnu podobný výsledok bez potreby druhého automobilu. 

Je tiež jednoduchšie vymeniť autobatériu, ako sa zdá. Ak budete mať k dispozícii iba niekoľko základných nástrojov a málo vedomostí, výmena bude trvať len pár minút. 

Najlepšie spôsoby, ako predĺžiť životnosť autobatérie

Ak si myslíte, že autobatériu vymieňate príliš často, môžete predĺžiť jej životnosť pomocou niekoľkých vecí. Pretože väčšina faktorov závisí od vášho vlastného štýlu jazdy, niekoľko zmien vám pomôže vyťažiť z ďalšej investície do autobatérie maximum. 

Autobatéria Exide
Autobatéria Exide

Najprv musíte vziať do úvahy vaše konkrétne jazdné podmienky. Ak stále jazdíte po hrboľatých poľných cestách a odbočkách, môže dôjsť k zhoršeniu stavu batérie. Zlé pripojenie je neefektívny spôsob vedenia elektrickej energie. V takom prípade môžete zvýšiť životnosť svojej autobatérie jednoduchým utiahnutím príchytnej svorky batérie a káblových pripojení batérie. 

Automobilové batérie sú podobné ako iné typy nabíjateľných batérií. Najlepšie je nechať ich úplne nabité, aj keď sú v pokoji. Ak motor nebeží, nepúšťajte stereofónny zvuk alebo nenechávajte svetlá zapnuté dlhšiu dobu. Môže to spôsobiť, že vaša batéria bude slabšia, pretože alternátor bude pracovať viac, čo môže znížiť životnosť týchto dvoch komponentov. 

Jedným z jednoduchých spôsobov, ako sa uistiť, že je vaša batéria testovaná, je skontrolovať ju pri každej výmene oleja. Ak chcete radšej preniesť auto k dôveryhodnému mechanikovi, môžete ho požiadať, aby do bežnej výmeny oleja zahrnul aj test batérií.

Príspevky z rovnakej kategórie: