Nemocnice v USA z bezpečnostných dôvodov zaplatili hackerom za kľúč na odblokovanie počítačov

Systém troch nemocníc v americkom štáte Alabama, ktorý prestal prijímať pacientov pre napadnutie škodlivým počítačovým ransomwarom, získal kľúč na odblokovanie svojich počítačových systémov.

Informoval o tom prevádzkovateľ nemocníc DCH Health System, no detaily o tom, ako sa to podarilo, vo svojom vyhlásení neuviedol.

Detaily o spolupráci s útočníkom v tajnosti

Podľa miestnych novín The Tuscaloosa News, ktoré citovali jeho hovorcu Brada Fishera, nemocničný systém hackerom zaplatil. „Z pretrvávajúcich bezpečnostných dôvodov budeme udržiavať v tajnosti určité detaily o vyšetrovaní a našej spolupráci s útočníkom,“ povedal Fisher denníku.

DCH Health System prestal prijímať nových pacientov do svojich nemocníc v mestách Tuscaloosa, Northport a Fayette po tom, čo ich zasiahol ransomware v utorok ráno. Nových pacientov presmerovali do iných zariadení v meste Birmingham a v susednom štáte Mississippi. Všetkých pacientov, okrem kriticky chorých, budú cez víkend nemocnice naďalej presmerovávať inam, uviedla spoločnosť v stanovisku.

Pracovali s papierovými záznamami

Hackeri pri útoku podľa nemocníc použili variantu ransomwaru Ryuk, ktorým zablokovali ich záznamy. Starostlivosť o pacientov však útok neskompromitoval a zamestnanci nemocníc začali pracovať s papierovými záznamami.

Trojica nemocníc slúži prevažne západnej Alabame a dokopy prevádzkuje približne 850 lôžok. Vlani prijali viac ako 32-tisíc pacientov.

Príspevky z rovnakej kategórie: