Podľa Mazureka s Kotlebom ničia rúška zdravie a otravujeme sa CO2. Proti sú lekári, vedci aj WHO

Poslanec parlamentu Milan Mazurek (ĽSNS) odmieta nosiť rúško, lebo si nebude „ničiť zdravie tou hnusnou handrou a dýchať vysoké koncentrácie vlastného CO2“.

Podobne sa na sociálnej sieti vyjadril aj predseda strany Marian Kotleba, keď povedal, že dýchaním cez rúško otravujeme svoj organizmus oxidom uhličitým.

Poslanci za ĽSNS sa mýlia. Lekári, vedci, Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) aj Úrad verejného zdravotníctva SR sa zhodujú, že nosenie rúška neničí zdravie a nespôsobuje otravu oxidom uhličitým.

Uvedené tvrdenia – ktoré v slovenskom prostredí šíria aj Mazurek s Kotlebom – označil Richard Mihigo z WHO za potenciálne nebezpečné.

„Dlhodobé používanie chirurgických rúšok môže byť nepríjemné, no nevedie k intoxikácii oxidom uhličitým ani k nedostatku kyslíka,“ uvádza Svetová zdravotnícka organizácia v sekcii o boriteľoch mýtov.

Prečítajte siNemáte rúška? Pozrite sa, ako si ich doma ušijete za pár minút (+ foto)

Nehrozí nedostatok kyslíka ani otrava CO2

„Pána Mazureka by som sa opýtal, či sa bude zdravotníkom na sálach, ktorí pracujú v rúškach niekoľko hodín denne, platiť odškodné, ak sú rúška škodlivé, ako vraví,“ zareagoval na otázku o škodlivosti rúšok primár centrálneho príjmu ružinovskej nemocnice Július Hodosy. Lekár pracuje aj v Ústave molekulárnej biomedicíny na Lekárskej fakulte UK v Bratislave.

Podľa Hodosyho môže byť rúško nepohodlné, no prípadný negatívny efekt, ak existuje, označil lekár za zanedbateľný. „To, že vdychujem oxid uhličitý, je úplná

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

Scroll to Top