Pravicová AfD už po tretíkrát nezvolila jej kandidátku za podpredsedníčku Bundestagu

BERLÍN 4. apríla (WebNoviny.sk) – Nemecký parlament vo štvrtok už tretíkrát odmietol kandidátku protiimigrantskej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) na post podpredsedníčky Bundestagu Marianu Harder-Kühnel. Za kandidátku AfD hlasovalo vo štvrtok v tajnom hlasovaní 199 poslancov, proti ich bolo 423.

Nechcú zo seba robiť martýrov

Pred hlasovaním pritom mnohí vplyvní politici z iných parlamentných strán hovorili, že budú hlasovať za zvolenie kandidátky AfD, čo odôvodňovali predovšetkým tým, že chcú politikom z AfD zabrániť, aby zo seba robili martýrov.

V Bundestagu je dlhé roky zvykom, že po jednom podpredsedníckom poste má vždy každá z parlamentných strán, AfD je však už od začiatku súčasného volebného obdobia v roku 2017 bez podpredsedníckej stoličky.

Vlna kritiky proti Glaserovi

Strana, ktorá je napriek jej snahe o umiernenú rétoriku obviňovaná z prepojenia na krajne pravicové kruhy a niektorí jej členovia aj zo sympatií k fašizmu, na post podpredsedu parlamentu nominovala pôvodne už v októbri 2017 Albrechta Glasera.

Proti jeho nominácii sa však zdvihla vlna kritiky a v médiách sa pretriasali viaceré jeho problematické výroky, napríklad jeho vyjadrenie, že sloboda náboženstva by sa nemala vzťahovať na islam.

Mariana Harder-Kühnel bola považovaná za kompromisnú kandidátku, keďže sa v strane radí k umiernenému krídlu. Objavili sa už však aj informácie o jej kontaktoch s krajne pravicovými kruhmi.

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne