Šéf skupiny Arca Capital vysvetľuje zmenky za pol miliardy a hovorí, že nechce predávať, ale kupovať


Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

[Tip: Odoberajte na mobil notifikácie na najdôležitejšie správy o koronavíruse. Stiahnite si bezplatnú spravodajskú aplikáciu Minúta po minúte pre iPhone alebo Android.]

Koronavírus zasiahol aj najväčšie domáce investičné skupiny, ktoré majú desiatky firiem z rôznych odvetví. Výnimkou nie je ani Arca Capital, ktorá pred krízou nakupovala asi vôbec najviac nových aktív zo všetkých veľkých hráčov.

Pred finančnou krízou z roku 2009 bola Arca podobne aktívna a napokon musela skoro všetko predať. Ako chce touto krízou so svojimi podnikmi prejsť úspešnejšie, ako chce ustáť svoje nemalé dlhy, ku ktorým si teraz pomocou zmeniek plánuje požičať aj ďalšiu pol miliardu eur, sme sa rozprávali s jej lídrom Rastislavom Veličom. V rozhovore hovorí:

  • čo mu chýba v boji proti koronavírusu,
  • prečo je záchrana domácej ekonomiky hlavne v rukách EÚ a Európskej centrálnej banky,
  • čo dostane z kómy domáci cestovný ruch,
  • prečo nemá pôsobiť účtovníctvo Arcy dobre iba naoko a ako sa podľa neho v krátkom čase vylepší,
  • aké sú dôvody pripravovanej emisie zmeniek za pol miliardy eur a či to nakoniec nebude menej,
  • aký má vzťah s J&T.

Ako hodnotíte doterajšie opatrenia slovenskej vlády na zabránenie šírenia koronavírusu a na pomoc ekonomike? Sú podľa vás dostatočne?

Spomalenie šírenia nákazy opatrenia vlády rozhodne zabezpečujú. Akým spôsobom to je dosiahnuté, je už iná vec. Ja si myslím, že Európa dlhodobo podceňuje krízový manažment. Veci, ktoré fungovali počas studenej vojny, teda, že ľudia boli pripravení a pripravovaní aj na takéto krízové situácie a mali sme naozaj funkčné sklady civilnej obrany, toto sa opomína.

Do roku 1990 vlády i ľudia mali aspoň jasno, čo, ako a prečo idú robiť v prípade biologického či chemického ohrozenia. Teraz sa to všetci ešte len učia. Premrhali sme, čo sme mali zvládnuté a teraz sa to musíme učiť nanovo.

Prístup do budúcnosti sa musí zmeniť. Ale súčasné opatrenia, ktoré sú prijímané narýchlo a intuitívne,

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne