Slovensko zmenilo názor, lídra venezuelskej opozície uzná za dočasného prezidenta

Rok a pol od momentu, keď sa venezuelský opozičný politik a predseda parlamentu Juan Guaidó vyhlásil za dočasného prezidenta krajiny, ho Slovensko v stredu v tejto funkcii uznalo. Pridalo sa tak k svojim spojencom.

Ako oznámil minister zahraničných vecí Ivan Korčok, ide o reakciu na eskaláciu napätia vo vzťahu k Európskej únii. Nicolás Maduro z krajiny vyhostil šéfku delegácie EÚ vo Venezuele po tom, čo Únia zaviedla ďalšie sankcie voči predstaviteľom režimu.

„Považujem to za dôležitý moment, keď treba reagovať,“ povedal Korčok. EÚ podľa neho potrebuje jednotu a Slovensko k nej chce aj týmto rozhodnutím prispieť.

Prečítajte siToaletný papier za dva milióny, státisíce ľudí na úteku. Čísla, ktoré ukazujú venezuelskú mizériu (+grafy)

„Slovenská republika, ktorá sa hlási k princípom ústavnosti a právneho štátu, využíva tento krok na to, aby sa pridala k 24 členským štátom EÚ,“ dodal Korčok.

Okrem Slovenska doteraz Guaidóa neuznávali iba dva štáty EÚ – Taliansko, ktoré vlani zablokovalo spoločný postup celej Únie, a Cyprus.

Pre slovenskú zahraničnú politiku ide o veľký posun. O to, aby Slovensko zaujalo tento postoj, sa už vlani pokúšal vtedajší minister Miroslav Lajčák, no vo vládnej koalícii nedokázal uznanie Guaidóa presadiť.

„Bolo to politické rozhodnutie predchádzajúcej vlády. V tom období sa Slovenská republika vyčlenila na okraj,“ reagoval na to Korčok a pripomenul, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne