USA zmiernili sankcie voči Afganistanu, aby umožnili prísun humanitárnej pomoci

Americká vláda, medzinárodné a humanitárne organizácie sa budú môcť vďaka tomu „podieľať na poskytovaní humanitárnej pomoci v Afganistane, ako aj na ďalších aktivitách podporujúcich základné ľudské práva,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva financií USA.

Zmiernenie sankcií zo strany Washingtonu tiež povolí „určité transakcie súvisiace s exportom poľnohospodárskych komodít, liekov a zdravotníckych pomôcok“.

Sankcie voči radikálnemu islamistickému hnutiu Taliban či extrémistickej sieti Hakkání chcú však USA naďalej „uplatňovať a presadzovať“, zdôraznila Andrea Gackiová z rezortu financií.

Ako pripomína na svojej webstránke stanica ORF, Afganistan je už roky odkázaný na medzinárodnú pomoc. Podľa údajov OSN hrozí v krajine hladovanie až polovicu detí mladších ako päť rokov.

Krajina trpí obdobím sucha a od prevzatia moci Talibanom v polovici augusta čelí i hospodárskej kríze. Taliban navyše nemá prístup k finančným prostriedkom Svetovej banky či Medzinárodného menového fondu (MMF) a Spojené štáty financie určené pre afganskú vládu nateraz zmrazili.

taliban, palác Čítajte viac Washington odstrihol Taliban od miliárd dolárov

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne