Video: Lídri „dáždnikového hnutia“ už poznajú svoje tresty za účasť na protestoch v Hongkongu

BRATISLAVA 24. apríla (WebNoviny.sk) – Hongkonský súd vyniesol tresty nad ôsmimi aktivistami obvinenými za účasť na prodemokratických protestoch v roku 2014.

Sudca Johnny Čchan oznámil verdikt v stredu ráno, pričom ho odôvodnil „nadmernými nepríjemnosťami a utrpením„, ktoré ich takzvané „dáždnikové hnutie“ spôsobilo.

Odsúdených a ďalšiu aktivistku Tanyu Čchan, ktorej odsúdenie odložili na jún pre operáciu mozgu, uznali vinnými z narušenia verejného poriadku začiatkom apríla.

Tresty pre aktivistov

Trojica považovaná za zakladateľov protestného hnutia Occupy Central – profesori Benny Taj a Čchan Kchin-man a pastor Čchu Jao-ming dostali tresty odňatia slobody na 16 mesiacov, pričom poslednému menovanému udelil sudca trest s podmienečným odkladom na dva roky.

Raphael Wong a Šiu Kcha-čchun musia stráviť za mrežami osem mesiacov. Eason Čchun a Lee Wing-tchat dostali osemmesačné podmienečné tresty a Tommy Čcheung musí absolvovať 200 hodín verejnoprospešnej činnosti.

Požadovali zmeny volebnej reformy

Najrozsiahlejšie protesty v Hongkongu od návratu pod čínsku správu v roku 1997 vypukli koncom septembra 2014 a vyvolalo ich rozhodnutie, na základe ktorého musel kandidátov do volieb najskôr odsúhlasiť výbor lojálny komunistickému vedeniu v Pekingu.

Stúpenci demokratického hnutia požadovali zmeny volebnej reformy, čo však vtedajší šéf hongkonskej samosprávy Leung Čchun-jing opakovane odmietol.

Ulice v okolí sídla samosprávy a ďalšie priestranstvá následne obsadili demonštranti a na 79 dní paralyzovali finančný distrikt. Prodemokratické hnutie dostalo prívlastok „dáždnikové„, podľa typickej rekvizity demonštrantov.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

[embedded content]

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne