Prečo pivo Laško ponúka dokonalý pivný wellness zážitok

Okrem prvotriednych vín sa krajina pýši aj vynikajúcimi druhmi piva. Neuveriteľný nápoj s penivou penou, ktorý ich predkovia prvýkrát zbožňovali už dávno, sa počas horúcich letných dní cíti ešte lepšie. 

Slovinci pivo radi používajú aj pri prípitku. Okrem dvoch najväčších slovinských pivovarov v Ľubľane a Lašku je Slovinsko plné aj mnohých ďalších menších pivovarov. V meste Laško sa dokonca každoročne koná festival venovaný lašskému pivu. 

Návšteva hlavného mesta vám poskytne aj možnosť absolvovať riadené ochutnávky tamojšieho remeselného piva. A čo je ešte lepšie, môžete absolvovať a vychutnať si pivné wellness procedúry, ktoré sa jednoducho nedajú porovnať s tými, ktoré ste mali predtým. 

Začiatky slovinského piva

Príbeh slovinského piva sa začína v zelených chmeľových záhradách. Aby ste vedeli, Slovinsko je jedným z najväčších svetových producentov zeleného zlata. Centrom pestovania chmeľu v Slovinsku je Dolina dolnej Savinje, kde sa v Ekomúzeu chmeliarstva a pivovarníctva v Žalci môžete dozvedieť viac o tradícii výroby piva a pestovania chmeľu. 

Pivo hrá v Slovinsku významnú úlohu. Prvé písomné záznamy týkajúce sa varenia piva na území dnešného Slovinska pochádzajú už z 12. storočia. Rozmach remeselných a minipivovarov sa začal v 19. storočí.

Pivné wellness
Thermana Laško je mimoriadne obľúbený wellness areál v meste Laško, kde si môžete vychutnať aj špeciálne miestne pivné wellness služby

Vtedy pivovar Mengeš vyrobil tri fľaše najstaršieho zachovaného piva nielen v Slovinsku, ale aj na celom európskom kontinente. Všetky sa uchovávajú a vyrábajú v Mestskom múzeu v Mengši. 

Po skončení druhej svetovej vojny dominovali v pivovarníctve pivovary v Taliži, Unionu a Lašku. Posledných niekoľko rokov sa v tejto oblasti opäť rozrastajú aj minipivovary, ktorých je v súčasnosti viac ako 100.

Jedinečné pivné zážitky v Lašku

Laško patrí medzi kľúčové centrá pivovarníckeho priemyslu v Slovinsku. Tu sa nachádza aj najstarší a jeden z dvoch popredných slovinských pivovarov, ktoré sú v prevádzke dodnes. Jeho začiatky siahajú až do roku 1825.

Festival Pivo in cvetje Laško 2022 – Oficiálne aftermovie

Od chvíle, keď prídete do Laška, sa môžete tešiť na to, že sa na každom kroku stretnete s jeho bohatou pivovarníckou tradíciou. Každoročne v júli ožívajú ulice Laška zvukmi hudby, ktorá napĺňa vzduch. Môžete si tu pochutnať na pive a ďalších miestnych špecialitách. 

Počas festivalu Pivo a kvety sa konajú aj rôzne workshopy a podujatia. Dokonca môžete skúsiť šťastie pri úniku z únikovej miestnosti s pivovarníckou tematikou v samotnom dome, kde sa uvaril prvý džbán piva v tejto oblasti. A ak chcete zažiť jedinečnú pivnú wellness procedúru, pri ktorej sa využíva pivo a jeho blahodárne zložky, Thermana Laško je tým najlepším miestom.

Príspevky z rovnakej kategórie: