Ako pestovať huby doma

Tento článok má byť návodom, ktorý pomôže ľuďom vypestovať si doma vlastné Hericium erinaceus. Uvedené kroky vychádzajú z mojich skúseností s pestovaním tejto huby už viac ako štyri roky, takže by mali fungovať. Vždy je však možné, že sa stane niečo, čo v tomto dokumente nie je zahrnuté, alebo že som niečo dôležité prehliadol.

Skôr ako začnete, rád by som, aby každý pri pestovaní Hericium erinaceus pamätal na niekoľko vecí. Existuje mnoho dôvodov, prečo by sa pri pestovaní Hericium erinaceus mohlo niečo pokaziť, ale najčastejšie sa vyskytujú tieto chyby:

ňov po nasadení na substrátový blok nezplodí, najpravdepodobnejšou príčinou budú nesprávne podmienky pestovania.
  • Nesprávne podmienky pestovania – príliš chladné alebo príliš horúce. Toto je veľmi dôležité! Ak budete udržiavať teplotu vašej hubovej súpravy na stabilnej úrovni 25 °C počas 4 – 5 dní po jej vytretí, potom ju udržiavajte približne 21 °C počas ďalších 3 – 4 dní, mala by začať rásť sama, ak všetko ostatné pôjde dobre. Akonáhle začne mycélium rásť a akonáhle uvidíte na vrchnej strane bloku substrátu belavé rozmazané škvrny, nechajte ho na pokoji a až do zberu sa ho už nedotýkajte! Takto som dosiahol, že väčšina mojich plodov po všetky tie roky plodila napriek tomu, že som nepoužíval žiadne obaly.
  • Nesprávny substrát – použitie nesprávneho druhu hubového substrátu, ako je múka z hnedej ryže (BRF) alebo ražná múka (RF). Hoci som svoje prvé súpravy dostal k plodniciam na brf, je oveľa jednoduchšie dosiahnuť nejaké výsledky, keď použijete správny druh substrátu! Osobne odporúčam vyrobiť si vlastnú zmes na pestovanie Hericium erinaceus, pretože je lacná a ľahko sa s ňou manipuluje, keď je všetko pripravené.
  • Nedostatok svetla – príliš tmavé alebo príliš slabé svetlo jednoducho nepôjde! Malá, 15W CFL žiarovka by mala byť viac než dostatočná, ak je vaša pestovateľská súprava umiestnená v miestnosti s množstvom nepriameho slnečného svetla prichádzajúceho z okien počas väčšiny dňa, ale nie priamo na ne.
  • Nesprávna súprava na pestovanie húb. Toto je najťažšie vysvetliť, pretože je k dispozícii veľa rôznych súprav, ale majte na pamäti, že ak vaša súprava nemá v sebe dobre odvodnené pestovateľské médium, pravdepodobne nedosiahnete skvelé výsledky, aj keď všetko ostatné bude v poriadku! Ak však používate pestovateľskú súpravu obsahujúcu brf alebo rf substrát, nemal by to byť veľký problém.

Ak vaše Hericium erinaceus do 4 týždňov po nasadení na substrátový blok nezplodí, najpravdepodobnejšou príčinou budú nesprávne podmienky pestovania. Vysoké teploty v kombinácii s nízkou vlhkosťou spomalia alebo úplne zastavia rast mycélia a môžu viesť k abortom, ak nie sú podmienky dokonalé!Ak začnete pozorovať aborty, nerobte si starosti, pretože mycélium by malo byť schopné znovu prerásť tieto časti, keď budú podmienky lepšie. Neodstraňujte ich!

Kroky, ktoré opíšem v tejto príručke, sa týkajú použitia jednoduchej plastovej nádoby so vzduchotesným vekom ako plodnice, ale existuje niekoľko ďalších možností.

Pri výbere súpravy na huby môže byť veľmi ťažké rozhodnúť sa, ktorá z nich nakoniec prinesie dobré výsledky. Položte si tieto otázky:

  • Obsahuje táto súprava substrátový materiál, s ktorým sa dá ľahko manipulovať? Je napríklad potrebné pred výterom pridať vodu na inertné pestovateľské médium?
  • Má táto súprava dobre odvodniteľné pestovateľské médium, alebo si namiesto toho môžem vytvoriť vlastnú zmes?
  • Dodáva sa táto súprava s vlastnou nádobou na plodenie, s ktorou sa ľahko manipuluje, alebo si ju budem musieť kúpiť samostatne?


Ak je odpoveď aspoň na dve z týchto otázok kladná, potom máte pravdepodobne dobrú sadu na pestovanie húb! Nižšie uvedené kroky sa majú vykonávať pri bežnej izbovej teplote (21 °C), takže ak je vo vašom dome príliš teplo alebo príliš chladno, majte na pamäti, že veci nemusia ísť tak hladko, ako je tu opísané! Ak však budete všetko presne dodržiavať, mali by ste byť schopní dosiahnuť pekné výsledky z vašej súpravy Hericium erinaceus – Koralovec ježovitý.

Materiály a potreby na pestovanie Hericium erinaceus

  • Jedna čistá súprava na pestovanie húb alebo pilinový trs (nechajte mycélium plodiť samostatne, nie na nádobe s obilím!) (približne 10 USD / 7 EUR za súpravu) alebo pilinový trs (odporúča sa len pre skúsených pestovateľov)
  • 60-litrová plastová nádoba so vzduchotesným vekom
  • Tesná, priedušná tkanina dostatočne veľká na to, aby zakryla vnútro plodnice (napríklad sieťka proti komárom alebo organza) – odporúčam túto, pretože je lacná a môžete ju ľahko rozstrihať na rôzne veľkosti!
  • Dostatočne veľká gumová páska na upevnenie látky nad plodovou komorou. – Na to budete potrebovať veľmi širokú gumičku alebo dve viac-menej normálne gumičky, ak sú dostatočne veľké.
  • Veľa vermikulitu ALEBO nejaký iný druh hydratovaného pórovitého pestovateľského substrátu, ktorým môžete vyplniť malé otvory v plastovej nádobe (napríklad perlit, kokosové vlákno atď.) – odporúčam použiť vermikulit, pretože je lacný a ľahko dostupný! Málokto má prístup napríklad k perlitu…
  • Tenká vrstva záhradníckej zeminy na vrchole vášho pestovateľského média (nepovinné) – To dodá hubovej súprave dodatočný impulz krátko pred tým, ako sa začne prichytávať, a môže to trochu pomôcť urýchliť prácu.
  • Priehľadné plastové vrecko alebo kartónová škatuľa, ktorá sa zmestí do vnútra plodovej komory – udrží vlhkosť a zároveň umožní výmenu plynov! Ak používate kartónovú škatuľu, uistite sa, že je úplne uzavretá zo všetkých strán a že z nej nikde neuniká vzduch! Odporúčam tiež obaliť všetky odkryté časti škatule hliníkovou fóliou, pretože prílišné vystavenie svetlu môže vyvolať prichytenie skôr, ako na to budete pripravení!
  • Vlhkomer (nepovinný) – tento prístroj v skutočnosti nepotrebujete, ak si veríte, že správne posúdite podmienky vo vašej plodovej komore, ale je dobré mať ďalší referenčný bod, keď sa veci začnú kaziť…

Príspevky z rovnakej kategórie: