Babiš vedie. Časť opozície pyká za svoje chyby, hodnotí Weiss

„Babišovo ANO zvládlo zastaviť a obrátiť nepriaznivý trend aj vďaka svojmu silnému profesionálnemu politickému marketingu,“ povedal o priebežných výsledkoch volieb Peter Weiss, ktorý v rokoch 2013 – 2020 pôsobil vo funkcii veľvyslanca Slovenska v Českej republike.

Na jar sa zdalo, že Andrej Babiš neuspeje vo voľbách. Dva opozičné tábory by vtedy podľa prieskumov verejnej mienky pohodlne zostavili novú vládu. Prečo predvolebná koalícia Piráti a Starostovia a nezávislí (STAN) neskôr stratila veľa voličov?

Prvý dôvod je vnútorný. Piráti sa svedomito pripravovali na vládnutie, vystupovali ako generačná strana, ako predstavitelia novej podoby politiky a nositelia modernizácie Česka, ale uškodilo im, že často sa stávalo, že dokonca aj čelní predstavitelia prišli s tézou, ktorá bola v rozpore s hlavnou líniou komunikácie s voličmi. Vytvárali tým zmätok v mysliach svojich podporovateľov. Je to dané aj netradičnými rozhodovacími mechanizmami v strane, ku ktorým patrí i hlasovanie na internete.

Druhý faktor?

Ten bol možno ešte závažnejší. Piráti sa stali terčom silnej protikampane. Útočilo na nich hlavne hnutie ANO, ktoré má veľmi silný politický marketing. Vytiahlo na Pirátov viacero vyhlásení z minulosti. Napríklad výrok pirátskeho lídra Ivana Bartoša z roku 2015, keď sa nevymedzil proti prílevu nelegálnych migrantov z moslimských krajín. Naopak, vyjadril sa v zmysle, že si predstaviť s nimi žiť v Českej republike. Využilo to proti nemu nielen hnutie Andreja Babiša, ale aj niektoré ostatné strany. Treba sa však ešte zmieniť o Vítovi Rakušanovi, ktorý je predseda STAN.

V akom zmysle?

Rakušan je úspešný starosta Kolína a skvelý rečník. Dobre vyzerajúci muž, ktorá nemá nijaký problém s jasnými formuláciami. Zohral takpovediac kompenzačnú úlohu v závere predvolebnej kampane. Piráti a STAN urobili zaujímavú taktickú zmenu. Namiesto Bartoša, ktorý sa často dostával do sebaobranných situácií, poslali do niektorých televíznych debát Rakušana. Podarilo sa mu nájsť takú podobu komunikácie smerom k Babišovi, že ten bol z toho občas veľmi nervózny. Rakušan ho viackrát dokázal pred kamerami nepríjemne prekvapiť.

Okolo marca a apríla prieskumy verejnej mienky ukazovali prepad voličských preferencií ANO. Prečo sa potom veľa voličov k Babišovmu hnutiu vrátilo,

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne

Scroll to Top